4 tipy ako správne osvetliť detskú izbu

Tipy ako správne osvetliť detskú izbuZle osvetlená detská izba predstavuje riziko pre zrak vášho dieťaťa. Nikdy preto nepodceňujte výber svietidiel do jeho kráľovstva. V detskej izbe sa vaša ratolesť nielen hrá a spí, ale neskôr aj učí a číta si. Tomuto širokému spektru činností musí byť prispôsobené aj osvetlenie. Prečítajte si 4 jednoduché tipy, ako na to.

1) Vyberajte svietidlá z vhodného materiálu

Pri výbere akéhokoľvek detského svietidla nezabúdajte na bezpečnosť vášho potomka. Deti rady objavujú. Kúpte preto radšej lampu, ktorá nie je sklenená. Nebudete sa v prípade rozbitia báť, či ste pozbierali naozaj všetky ostré črepy.

Taktiež sa oplatí kúpiť svietidlo s matným krytom. Ideálne pre očnú pohodu je totiž rozptýlené difúzne svetlo. Dieťa by nemalo mať možnosť dívať sa rovno na žiarovku, pretože takéto priame svetlo príliš oslepuje.

2) Riaďte sa vekom a potrebami

S vekom sa menia preferencie aj potreby dieťaťa. V ranom veku sa hlavne hrá, väčšinou na zemi, postačí teda dobré stropné svietidlo. Taktiež mu budú vyhovovať hravejšie a farebnejšie lampy.

školskom veku sa už dieťa učí a číta, hrám venuje menej času.Silné centrálne svietidlo by ani teraz nemalo chýbať, investujte ale aj do kvalitnej stolnej lampy. Taktiež čím je vaša ratolesť staršia, tým menej sa jej rozprávkové a zvieracie motívy na zariadení izby budú páčiť.

3) Bojí sa tmy? Pomôže lampička na nočnom stolíku

Ak sa vaša dcéra alebo syn boja pri zaspávaní tmy, nechajte rozsvietenú lampičku na nočnom stolíku. Pozor ale na intenzitu osvetlenia. Príliš silné svetlo totiž bráni tvorbe melatonínu – hormónu, ktorý ovplyvňuje kvalitu nášho spánku. Riešením je lampička so stmievačom, ktorým regulujete intenzitu svetla. Dnes sa už vyrábajú aj špeciálne nočné detské lampy s nízkym výkonom.

4) Nepodceňujte osvetlenie pri čítaní

Pracovný stôl dieťaťa vybavte polohovateľnou stolnou lampou s intenzitou osvetleniaideálne 500 lx. Takéto svetlo poskytuje očiam pohodu a zároveň nepoškodzujete zrak dieťaťa zlým osvetlením. Stolná lampa by mala byť umiestnená vždy na druhej strane, než je ruka, ktorou vaša ratolesť píše. Aby si neclonila vlastným telom.

Ak dieťa číta pred spaním v posteli, nezabudnite jeho izbu vybaviť výkonnýmnástenným svietidlom. Centrálny luster pre čítanie na posteli vôbec neposkytuje dostatočné osvetlenie, pretože si školák cloní samotnou knihou. Aby ste zabránili poškodzovaniu jeho zraku, pripevnite na stenu nad jeho posteľou dobrú nástennú lampu. Svetlo by totiž pri čítaní malo ideálne dopadať spoza hlavy alebo z boku.

Fotografia: BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *