6 rád pre úspešné dojčenie dvojčiat

Kojaca matka kŕmi svoje dieťa

Dojčenie je jedinečný, neopakovateľný kontakt matky a dieťaťa. Okrem toho, že materské mlieko je bezkonkurenčným zdrojom živín a protilátok, samotný akt dojčenia je nemenej dôležitý z hľadiska zdravého psychického vývinu dieťaťa.

Bábätko túliace sa v matkinej náruči cíti jej teplo, rytmus dýchania, počuje tlkot srdca, už od narodenia dokáže zaostriť zrak na matkinu tvár. Je nasýtené a cíti sa bezpečne. Okrem toho, že medzi matkou a dieťaťom sa vytvára zdravá vzťahová väzba, dieťa sa učí vnímať svet ako bezpečné miesto, čo je veľmi dôležité napríklad i z hľadiska jeho ďalšieho osamostatňovania.

O nezastupiteľnom význame dojčenia v rámci zdravého fyzického, psychického a sociálneho vývinu dnes už pochybuje iba málokto. Snáď každá mamička túžobne očakávajúca svoje dieťa sa teší, ako si ho privinie k hrudníku a pocíti teplo toho malého telíčka. S informáciou, že nepríde na svet iba jedno dieťatko však mnohé zneistejú. Je možné dojčiť dve deti súčasne? Budem to zvládať? Nebudú moje deti hladné?

Dojčenie dvojčiat môže byť v mnohých ohľadoch naozaj náročnejšie. Počnúc nárokmi na produkciu mlieka, cez časovú náročnosť až po fyzické dispozície matky po pôrode, ktorý v prípade dvojčiat často prebehne sekciou. Ak tiež patríte medzi mamičky, ktoré napriek všetkým prekážkam a problémom úprimne túžia svoje deti dojčiť, prinášame vám niekoľko tipov, ako si to trošku uľahčiť.

  1. Aj menej je lepšie ako nič

Hoci je vaša túžba po výlučnom dojčení iste veľká a uvedomujete si všetky benefity pre seba i pre bábätká, prvoradá je vaša psychická pohoda. Neustály tlak a stres nepovedie k vyššej produkcii mlieka, ale naopak, k pocitom zlyhania a menejcennosti. Výlučné dojčenie po dobu prvých šiestich mesiacov je pre dieťa skutočne tým najlepším, ale akékoľvek dojčenie je lepšie ako žiadne.

  1. Každé vaše dieťa je jedinečné

Spoločné dojčenie má nesporne svoje výhody. Okrem toho, že šetrí mamičke množstvo času, je tiež napríklad dôležité pre budovanie vzťahu medzi súrodencami. Ak navyše jedno z detičiek nedokáže ťahať mliečko dostatočne silno, druhé mu pomáha tým, že spustí vypudzovací reflex. Nesnažte sa však za každú cenu kŕmiť svoje detičky súčasne. Ak je jedno už hladné a nespokojné a druhé ešte sladko spinká, nemá to zmysel. Dojčením každého dieťaťa samostatne nielenže rešpektujete jeho jedinečnosť, ale podporujete budovanie bezpečnej vzťahovej väzby matka – dieťa. Ideálne sa preto zdá striedanie tandemového a individuálneho dojčenia podľa potrieb detí.

  1. Dojčite na požiadanie

Dojčite svoje detičky tak, ako si to vyžadujú. Iba týmto spôsobom si udržíte dostatočnú produkciu mlieka a dojčenie bude napĺňať všetky svoje funkcie vo vývine vašich drobcov. Ak máte mliečka na výlučné dojčenie málo, ale chcete si zachovať aspoň čiastočné dojčenie, tiež sa snažte dojčiť čo najčastejšie, niektoré zdroje uvádzajú až osem krát za 24 hodín. Aj keď nočný spánok je na nezaplatenie, hladiny prolaktínu sú v tomto čase najvyššie a nočné kŕmenia sú tak dôležité pre zachovanie a zvýšenie produkcie mlieka.

  1. Hľadajte podporu

Obklopte sa ľuďmi, ktorí vám pomôžu. Prenechajte niektoré povinnosti na manžela, prijmite pomoc od rodiny a priateľov, nezdráhajte sa požiadať o radu laktačnú poradkyňu vo vašom okolí. Na internete nájdete kompletný zoznam poradkýň aj s kontaktmi. Ich služby sú obyčajne bezplatné alebo za symbolickú cenu. Užitočné môže byť aj vyhľadanie podporných skupín dojčiacich mamičiek. Určite sa tam dozviete veľa cenných informácií a spoločne strávený čas vám môže byť zdravou psychohygienou.

  1. Pomôcky na dojčenie

Dojčenie by malo byť pre vás príjemne stráveným časom so svojimi deťmi. Vytvorte si preto pohodlné, útulné miesta, kde tento drahocenný čas strávite. Poslúžiť vám môže napríklad vankúš na dojčenie, ale aj pohodlné hojdacie kreslo alebo množstvo menších vankúšikov a podložka na zem. Zapnúť si môžete príjemné osvetlenie alebo pokojnú hudbu. Sama určite postupne prídete na to, čo vám najviac vyhovuje.

  1. Lezúňov držte pri zemi

Ak sa už vaše detičky dostali do veku, kedy dokážu nejakú tú vzdialenosť zdolať vlastnými silami, či už pretáčaním alebo lezením, individuálne dojčenie môže byť problematické. Hlavne, ak to druhé dieťatko nespí, ale hrnie sa objavovať svet. V tomto prípade platí: držte sa čo najviac pri zemi. Ideálne je zaobstarať si pohodlnú, mäkkú podložku na zem a dojčiť na nej jedno dieťa zatiaľ čo to druhé môže bezpečne loziť okolo vás.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 2.6]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *