3 výchovné chyby, ktorých sa rodičia dvojčiat dopúšťajú najčastejšie

Výchova detí je jedna z tých vecí, ktoré vyzerajú veľmi jednoducho. Ale len dovtedy, kým ich nemusíte robiť práve vy. Jediný, kto má v tejto oblasti úplne jasno, sú bezdetní. Tí často vlastnia dokonalý patent na túto bohumilú činnosť. Náhle ho však strácajú v okamihu , keď vezmú do náruče svojho vlastného potomka. Nič zrazu nie je čierne alebo biele a výchovné dilemy sa neraz postarajú o bezsennú noc každého zodpovedného rodiča.

Ktorých chýb by ste sa po vzore iných rodičov mohli pri výchove dvojčiat vyvarovať?

Porovnávanie

Tento bod je snáď každému rodičovi úplne jasný. Napriek tomu ho uvádzame na prvom mieste v snahe zdôrazniť jeho význam pre každodenné fungovanie s dvojčatami. Aj pedantný rodič sa z času na čas pristihne pri vete: „Pozri ako pekne to ide tvojej sestričke.“  Nevešajte hlavu, chyby robíme všetci a 24-hodinová sebakontrola nie je reálna. Napriek tomu si dávajte zvlášť pozor, aby ste svoje deti neporovnávali v zásadných veciach. Tým myslíme predovšetkým dôležité schopnosti (napr. chôdza, odplienkovanie, napredovanie vo vývine, realizácia v záujmových oblastiach, školský prospech a pod.), osobnostné vlastnosti a vonkajšie charakteristiky. Nedávajte jedného súrodenca druhému za vzor, nechváľte opakovane len jedno dieťa a nikdy nevyžadujte, aby sa jedno druhému viac podobalo („Keby si bol aspoň trochu ako tvoja sestra.“) Nielenže tým narušíte ich vzťah a podporíte súrodeneckú rivalitu, ale môžete sa jednému z nich alebo obom postarať aj o znížené sebavedomie, sebapodceňovanie a výčitky svedomia.

Navlas rovnaký výchovný prístup

Postup jedným metrom na všetkých budí síce zdanlivý dojem spravodlivosti, ale nijako nezohľadňuje individuálne schopnosti, zručnosti, vlastnosti, ani potreby dieťaťa. Napriek tomu, že sú vaše detičky rovnako staré a možno sú si aj v mnohom podobné, ide o dve individuálne bytosti s individuálnymi výchovnými požiadavkami. Nezabúdajte na to. Nesnažte sa za každú cenu k obom pristupovať rovnako a svoje postoje riaďte osobnosťou a potrebami svojich detí. Odmenou vám bude ich šťastné detstvo a harmonický vývin.

Podvedomé uprednostňovanie jedného súrodenca

Ako rodičia iste milujete obe svoje deti rovnako. O tom niet pochýb. Často sa však stáva, že rodič jedno dieťa z nejakého dôvodu uprednostňuje bez toho, že by si to vôbec uvedomoval. Dieťatko môže byť napríklad poslušnejšie, šikovnejšie alebo sa rodičovi viac podobá. Rodič s ním potom zvykne tráviť viac času, častejšie ho pozýva k spoločnej aktivite, viac sa s ním rozpráva alebo mu jednoducho častejšie vyhovie. Hoci vy si takéto svoje správanie nemusíte vôbec uvedomiť, deti sú v tejto oblasti veľmi citlivé a najmä to „druhé“ si rýchlo uvedomí svoju pozíciu. Nastavte si preto sebakritické zrkadlo a spýtajte sa sami seba: „Správam sa k obom svojim deťom rovnako? Ak nie, ako to môžem zmeniť?“ Dobrou pomôckou môže byť aj rada z okolia.  Nestranní pozorovatelia ako partner alebo starí rodičia často vidia viac, pretože majú inú perspektívu. Nehanbite sa požiadať ich o pomoc.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *