Dvojčatá ako spolužiaci. Áno, či nie?

Dvojčatá si doma čítajú knihu

Každý rodič dvojčiat a viacerčiat si pred ich nástupom do školy položil otázku, či ich nechať spolu navštevovať jednu školu a triedu, alebo ich rozdeliť. Najčastejšie pre a proti si priblížime v tomto článku.

Dvojčatá a viacerčatá prinášajú rodičom mnohonásobne viac radosti, ale musia vynaložiť aj oveľa viac úsilia pri ich výchove. Ako spolužiaci majú na rozdiel od iných detičiek množstvo výhod. Sú zvyknutí, že svojho súrodenca majú vždy na blízku, môžu sa s ním hrať, učiť sa, súperiť, ale aj spolupracovať a prípade nutnosti si vzájomne pomôcť. Vedia dobre odhadnúť náladu svojho súrodenca, rozumejú si aj bez slov. Nebývajú rozmaznaní, dobre sa vedia presadiť v kolektíve iných detičiek a sú viac trpezliví. Ich umiestnenie do jednej triedy prináša výhody aj rodičom – vyučovanie im začína a končí v rovnakú hodinu, majú rovnaký rozvrh hodín a rovnaké domáce úlohy, rodičia sa zúčastňujú iba na jednom rodičovskom združení.

Nevýhodou môže byť, že deti sú celú dobu stále spolu a nemajú možnosť si od seba oddýchnuť, majú iba spoločné zážitky, nemôžu sa o ne navzájom podeliť, okolie ich vníma ako jeden celok, častokrát im chýba vlastná identita jednotlivca.  Ak ide jednovaječné dvojičky, môže mať okolie, najmä učitelia problém ich rozoznávať. Dvojčatá sa spoliehajú jeden na druhého a môžu od seba navzájom odpisovať. Okolie má sklony ich vzájomne porovnávať a tak sa môže stať, že jedno dieťa zatieni to druhé.

Oddelením dvojčat do rôznych tried a škôl sa rodičia oberajú o výhody, no na druhej strane to môže viesť deti k väčšej samostatnosti a zodpovednosti, okolie nebude mať sklony ich porovnávať a zamieňať.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3]
Užitočné značky:, ,
Komentáre
  1. 9 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *