4 príznaky, že čakáte dvojčatá

S materstvom sa spája aj zvláštna senzitivita. Hovorí sa, že matka niektoré veci jednoducho cíti. Mnohé ženy cítia, že sú tehotné alebo dokonca dokážu predpokladať aj pohlavie dieťatka skôr než sa čokoľvek potvrdí na ultrazvuku.

Ak vám váš šiesty zmysel napovedá, že čakáte dvojčatá, pravdepodobne to tak bude. Materská intuícia nezvykne klamať. Vaše viacpočetné tehotenstvo definitívne potvrdí až ultrazvuk. Existuje však niekoľko indícií, ktoré mnohé napovedia už oveľa skôr.

Rýchlo rastúca maternica

Pri jednoplodovom tehotenstve sa bruško v prvom trimestri takmer nemení. Dieťatko má pár centimetrov a maternica sa zväčšuje len veľmi pomaly. V prípade dvojčiat však všetko prebieha rýchlejšie. Maternica rýchlo rastie, aby vytvorila dostatok miesta pre dve detičky. Ak ju už v období prvého trimestra zreteľne cítite v oblasti nad lonovou kosťou, je veľmi pravdepodobné, že sa vo vašom brušku vyvíja viac ako jedno dieťatko.

Vysoké hladiny HCG

Mnohí lekári potvrdzujú tehotenstvo v raných štádiách vyšetrením krvi na tehotenský hormón. Ak vám z týchto prvotných odberov vyskočia extrémne vysoké hladiny HCG, môže to byť spoľahlivá indícia viacpočetného tehotenstva. Vyššie hladiny tehotenského hormónu však rozpoznáte spoľahlivo i sama. Jeho prudký nárast sa obyčajne spája s intenzívnymi rannými nevoľnosťami a silnou únavou. Pravda, podobné príznaky môžu mať všetky tehuľky. Mamičky dvojčiat však obyčajne referujú oveľa intenzívnejšie ťažkosti , ktoré súvisia práve s väčšími hormonálnymi zmenami v organizme.

Zvyšovanie váhy

Jedným zo spoľahlivých príznakov je nárast hmotnosti. Väčšina tehuliek v prvom trimestri takmer alebo vôbec nepriberá. Samozrejme, v prípade, že sa nerozhodnú jesť za dvoch. Ak ste s nástupom tehotenstva zásadne nezmenili svoje stravovacie a pohybové návyky a kilogramy sa na vás napriek tomu intenzívne lepia, je veľmi pravdepodobné, že čakáte dvojčatá. Okrem toho, že telo si začína pripravovať zásoby tuku na obdobie po pôrode, rapídne sa zvyšuje aj objem krvi.

Zvýšený krvný tlak

Bolesti hlavy môžu byť príznakom vyššieho krvného tlaku. Ten u tehotných žien nie je zriedkavý a váš lekár ho bude starostlivo sledovať. U mamičiek očakávajúcich dvojčatá sa však nezriedka objavuje už v prvom trimestri, zatiaľ čo pri jednopočetnom tehotenstve je častejší v neskorších štádiách. Ak vás s nástupom tehotenstva častejšie pobolieva hlava, nezabudnite o tom informovať svojho lekára.

Viacplodové tehotenstvo je pravdepodobnejšie ak…

  • … máte vy alebo otec vášho dieťaťa v blízkej rodine dvojčatá.
  • … čakáte svoje v poradí druhé a ďalšie dieťa.
  • … ste otehotneli po liečbe neplodnosti, užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo za pomoci asistovanej reprodukcie.
  • … máte viac ako tridsať rokov.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 60 Priemer: 2.9]
Komentáre
  1. 6 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *