Čakáme dvojičky: Rozdiel medzi identickými a neidentickými dvojčatami
Viacnásobné pôrody sú častejšie, než v minulosti, a to v dôsledku postupujúceho priemerného veku matiek a s tým súvisiaceho nárastu asistovaných reprodukčných techník, najmä pri používaní liekov na plodnosť.
Jednovaječné dvojčatá sú oveľa zriedkavejšie, ich príčinou je rozdelenie spoločného embryonálneho základu. Podľa času, keď sa embryo rozdelí, môžu vzniknúť plody so spoločnou placentou a obalmi, alebo majú placenty samostatne. Pri neskoršom rozdelení embrya sa už oba plody nestihnú oddeliť a vznikajú siamské dvojčatá, prípadne jeden plod môže rásť vnútri druhého.
Príčinou vzniku dvojvaječných dvojčiat je oplodnenie dvoch vajíčok dvomi spermiami, alebo oplodnenie vajíčka dvomi spermiami. Spermie dokonca nemusia byť od jedného partnera, takže dvojčatá nemusia mať toho istého biologického otca! Známe sú aj prípady pôrodov s deťmi rozdielnej farby pleti. Dvojvaječné dvojčatá môžu mať rovnaké alebo rozdielne pohlavie.
Faktory, ktoré zvyšujú šance mať dvojčatá
- Vyšší vek matky – ženy vo veku 30 a 40 rokov majú vyššiu hladinu estrogénu pohlavného hormónu než mladšie ženy, čo znamená, že ich vaječníky sú stimulované na produkciu viac ako jedného vajíčka naraz.
- Počet predchádzajúcich tehotenstiev – čím väčší je počet tehotenstiev, ktoré žena už mala, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku dvojčiat.
- Dedičnosť – žena pravdepodobne počne dvojčatá, ak sa v rodine dvojčatá už vyskytujú.
- Rasa – africké ženy majú najvyšší výskyt dvojčiat, zatiaľ čo ázijské ženy majú najnižší.
- Techniky asistovanej reprodukcie – veľa procedúr sa opiera o stimuláciu vaječníkov pomocou liekov na plodnosť na vytvorenie vajíčok a často sa uvoľňuje niekoľko vajíčok naraz počas jednej ovulácie.
Rovnaké alebo „monozygotické“ dvojčatá
Približne jedna z troch narodených dvojčiat je totožná. K tomu dochádza tak, že sa oplodnené vajíčko v rannom štádiu tehotenstva rozdeľuje na dve. Samostatné polovičky sa potom rozvinú do dvoch detí s presne rovnakými genetickými informáciami.
Dvojičky koncipované z jedného vajíčka a jednej spermie sa nazývajú rovnaké alebo „monozygotické“ (jednobunkové) dvojčatá. Biologické mechanizmy, ktoré prinútia jediné oplodnené vajíčko rozdeliť sa do dvoch, zostávajú tajomstvom.
Bratské alebo „dizygotické“ dvojčatá
Zhruba dve z troch narodených dvojčiat sú bratské. Dve oddelené vajíčka sa oplodnia dvomi oddelenými spermiami, čo vedie k bratským alebo „dizygotným“ (dvojkomorovým) dvojčatám. Tieto deti nebudú viac podobné ako súrodenci narodení v oddelených časoch. Bábätká môžu byť buď rovnakého pohlavia, alebo rozdielnych pohlaví, pričom šanca je približne rovnaká pre každého.
Dvojčatá „tretieho druhu“
Niektorí vedci sa domnievajú, že môže existovať tretí typ dvojčiat, hoci lekárske stanovisko na túto tému je stále rozdelené. Tvrdia, že sa vajíčko môže rozdeliť na dve a každá polovica sa oplodní inou spermiou. Táto teória je pokusom vysvetliť, prečo niektoré bratské dvojičky vyzerajú rovnako.
Gestačné dvojčatá
Bežná dĺžka tehotenstva pre jedno dieťa je približne 40 týždňov. Avšak, tehotenstvo pre dvojčatá, či už identické alebo bratské, je zvyčajne okolo 38 týždňov. Tento kratší čas je spôsobený zvýšenými nárokmi na telo matky a neschopnosťou detí dostávať všetky živiny, ktoré potrebujú in utero.
Rozdiel medzi identickými a bratskými dvojičkami
Ak sú dvojčatá chlapec a dievča, jednoznačne sú to bratské dvojčatá, pretože nemajú rovnakú DNA. Chlapec má XY chromozómy a dievča má XX chromozómy.
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či sú dvojčatá identické alebo neidentické, je skúmanie DNA každého dieťaťa.
Rovnaké dvojčatá majú rovnakú DNA; nemusia však vyzerať úplne identicky. Však všetky dvojčatá, či už bratské alebo identické, sú skutočne 2 oddelené jedinečné osoby.
Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto