Niekoľko tipov na hry s dvojčatami, počas prvých 6 mesiacov

Matka sa hrá so svojim bábätkom

„Hra je pre dieťa skúsenosť, prostredníctvom ktorej sa učí. Každou hrou alebo spoločnou činnosťou dieťa nielen zabávate, ale zároveň ho aj učíte spoznávať seba, vás i okolitý svet.“ (Dr. Carol Cooperová, Perfektná kniha o matke a dieťati).

Počas prvých dvoch mesiacov sa orientujte predovšetkým na dotykové a pohybové hry. Je to obdobie, keď si deti vystierajú a naťahujú končatiny, a tak je vhodné zaradiť aktivity podnecujúce vnímanie. Prvé mesiace by mali byť predovšetkým o láske a dotykoch. Bábätkám sa páči, ak im jemne hladíte ručičky a končeky prstov. Môžete im otvárať a zatvárať dlaň, pri kúpaní ich jemne hojdajte, aby nožičkami rozrážali vodu, alebo ich len zľahka hlaďte po celom telíčku. Pustite si hudbu a tancujte s oboma detičkami v náručí, hojdajte ich, spievajte im. Aj keď v prvých dvoch mesiacoch vidia deti rozmazane, rozoznávajú kontrasty bielej a čiernej farby. Môžete sa tak s vašimi ratolesťami vrátiť o niekoľko desiatok rokov v čase. Posaďte si   detičky do lona a prezrite si vaše čiernobiele fotografie.

Obdobie druhého až štvrtého mesiaca môžeme nazvať aj obdobím snahy o prvú komunikáciu. Deti sa začínajú nielen usmievať, ale aj nahlas smiať. K hojdaniu na nohách môžete pridať už aj mierne nadhadzovanie na rukách. Dvojčatá sa potešia aj hre, keď im zmiznete z dohľadu.  Nechajte ich v autosedačke a vy sa prechádzajte po miestnosti. Volajte na nich z rôznych častí izby, rady vás budú hľadať a objavovať. Spievajte im, recitujte, a to najlepšie v súvislosti s tým, čo robíte. Napríklad im chytajte pršteky a recitujte riekanku: Jeden, dva, tri, štyri, päť, čo si jedol na obed? Pri tanci im môžete spievať Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Keď ich hojdáte na kolene, pomôžte si básničkou Hijo, hijo na koníčku alebo Hojda, hojda, spadla mačka z pôjda. Pri šteklení na dlani sa zas ponúka Varila myšička kašičku.

Medzi štvrtým a šiestym mesiacom sa vaše dojčatá už dokážu sústrediť, a preto sa rozširuje aj množstvo čiností a hier. Naďalej sa tešia zo všetkých aktivít, v ktorých je rytmus – spev, básničky, riekanky, tanec. Pridáva sa obľuba hier s momentom prekvapenia. Ak meníte pred deťmi výrazy vašej tváre, isto vás budú zaujato pozorovať a s určitosťou vás budú na tvári ohmatkávať. Schovávajte im ich obľúbené hračky  a potom ich rýchlo vyťahujte. Podobne sa môžete ukryť aj vy za skriňu či záves a následne rýchlo vyskočte. Keď ležia na brušku, môžete im tlieskať z rôznych strán. Okrem pozornosti im tak trénujete svalstvo trupu, bruška a držanie hlavičky.

Tento zjednodušený prierez aktivitami vhodnými na prvý polrok života detí nezaručuje, že vaše dvojčatá budú spokojné, pokojné a šťastné. Sú to len odporúčania pre vás rodičov, inšpirácia. Vedzte ale, že dvojčatá sa vám za vašu pozornosť a primerané aktivity časom  patrične odvďačia.

Autor: Lenka Arcari Hafičová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *