Čo zaujme vaše dvojčatá? Inšpirácie na hry pre dvojročné detičky

Dieťatko sa hrá

Platí, že deti do veku 4 rokov ešte nemajú presne vyšpecifikovanú záľubu či koníček. Ako rodičovi sa vám môže zdať, že predsa len niektoré z dvojčat inklinuje ku konkrétnej aktivite viac, ale nemožno to ešte nazývať hobby, ale skôr uprednostňovanie danej činnosti pred inou. Športovanie, muzika, maľovanie a kreslenie, hranie divadla, hra na kuchárov, mágia, skladanie kociek, čítanie kníh, lepenie atď. sú niektoré z možných aktivít, ktoré zaujmú každé dieťa vo veku 2 rokov a  sú pre túto vekovú kategóriu vhodné.

Medzi obľúbené aktivity pre tento vek patrí hra s pexesom. Kartičky by mali byť pevnejšie a veľké, aby nemali deti problémy s ich manipuláciou. Najvhodnejšie sú väčšie, jednoduché a ľahko zrozumiteľné obrázky. Začíname s menším počtom, neskôr po dostatočnom oboznámení a zapamätaní si obrázkov môžeme pridávať ďalšie.

Dvojročné deti si s obľubou pozerajú obrázkové knihy. Spravidla si vyberú jednu obľúbenú rozprávku a rodič je tak vystavený jej ustavičnému čítaniu. Nebojte sa však ponúknuť deťom aj ďalšie príbehy, nové obrázky a dobrodružstvo ich určite zaujmú.

Deti vo veku 2 rokov vyhľadávajú všetky podnety, aby boli na čerstvom vzduchu. Stačí otvoriť dvere, a kým si rodič pohľadá kľúče, jeho dvojčatá už pravdepodobne skáču po dvore v ponožkách. Jednou z možností, ako spojiť pohyb a zábavu v exteriéri, je športovanie. V tomto období deti perfektne ovládajú jazdu na detskej motorke (odrážadlo) a  osvojujú si pedálovanie na trojkole či odrážanie sa na maličkej kolobežke.

S pohybom na čerstvom vzduchu súvisí aj hra v detskom parku. Okrem rôznych zábavných atrakcií je aj miestom stretnutia s kamarátmi. Preliezačky, šmýkačky či hojdačky  zaujmú každé dieťa.  Využiteľný je aj veľký a bezpečný priestor na hru so stredne veľkou a ľahkou loptou alebo tenisovou loptičkou.

Dvojročné dievčatká už prejavujú záujem o hru s bábikami a rady na nich napodobňujú každodennosti ich detského života. Dokážu sa prehrať ich neustálym obliekaním a vyzliekaním, varením a kŕmením, kočíkovaním či ukladaním ich na spánok, pričom im stačí obyčajná škatuľa z topánok a utierka, aby mala aj ich obľúbená hračka postieľku.

Skladanie väčších umelohmotných dielov môže patriť medzi obľúbené aktivity všetkých dvojčat. Ich vzájomná spolupráca je ale ojedinelá. Spravidla každé dieťa  ukladá kocky individuálne, pretože v tomto veku nemá ešte dostatočne vyvinutý zmysel na kolektívne výtvory.

Vhodné sú aj hry s obrazovými skladačkami, najlepšie drevenými. Farebná pestrosť a optimálna náročnosť pritiahne, bezpochyby, ich pozornosť. Deti v tomto období dokážu poskladať obraz zo 6 až 7 dielov, niektoré aj viac.

V tejto etape vývoja je vhodné zaradiť aj hru na umelcov. Strihanie so zaoblenými nožnicami, lepidlá určené pre daný vek, špeciálne farby pre deti, hrubé štetce, plastelína a pod., to sú všetko možnosti, ako zaručene zaujmete vaše ratolesti a okrem zábavy u nich podporíte aj tvorivosť, fantáziu a nadšenie.

Nepreceňujte schopnosti vašich detí. Ak sa aj na prvý pohľad zdá, že sú šikovné a v určitých situáciách samostatné, nezabúdajte, že majú iba 2 roky a vaša prítomnosť pri ich voľnočasových aktivitách je stále nevyhnutná.

Autor: Lenka Arcari Hafičová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *