Vyrobte si s deťmi odtlačky rúk

Maľovanie rukamy, odtlačky rúk na papier

Deti stále deťmi nebudú. Tie malé ručičky predsa tak rýchlo rastú a čas nezastavíte. Uchovajte si preto spomienky na ich malé rúčky vo vlastnoručne vyrobených odtlačkoch. A pokiaľ ich budete tvoriť v pravidelných intervaloch, detstvo vašich dvojčiatok môžete aspoň z časti prežívať aj keď už dávno vyrastú z plienok.

I keď je najjednoduchší spôsob si vopred pripravenú súpravu na tvorbu odtlačkov kúpiť v obchode, vôbec nie je zložité si hmotu vytvoriť aj doma. Budú vám stačiť bežné veci, ktoré v domácnosti nájdete. Ponúkame vám viacero variantov, ako si odtlačky vyrobiť a zároveň príjemne stráviť voľný čas s deťmi.

Farebné odtlačky na papier

Potrebujete:

 • Vodové , príp. temperové farby
 • Hrubší štetec
 • Tvrdý papier

Postup je veľmi jednoduchý. Štetcom namočeným vo vybranej farbe natrite rúčky vašich detí. Farba nesmie byť veľmi vodová, inak odtlačky pekne nevyniknú. Ani príliš hrubá vrstva farby nebude na papieri vyzerať dobre. Namiesto odtlačkov tak môže vzniknúť nevzhľadná machuľa. Snažte sa preto nájsť zlatý stred, teda farbu sýtu a dobre roztierateľnú. Naneste farbu po celých detských dlaniach. Pokiaľ sú už deti väčšie, zvládnu to aj samé, príp. si môžu rúčky namaľovať navzájom. Potom ručičky pevne pritlačte na papier tak, aby s nimi deti nepohli. Keď ich o chvíľu opatrne zdvihnú a farba mala správnu konzistenciu, uvidíte na papieri aj čiary, ktoré sa na dlani nachádzajú. Potom už len stačí vybrať správny rámik a vytvorené dielo do neho vložiť. Krásne bude pôsobiť pri rámikoch s fotkami vašich ratolestí.

Slané cesto

Potrebujete:

 • 100 g múky
 • 50 g soli
 • 80 ml teplej vody

Všetky suroviny dajte do misy a poriadne zmiešajte. Pokiaľ sa vám zdá hmota príliš suchá, prilejte trochu vody,  naraz však len malé množstvo. Cesto by malo byť mäkké, ale nie lepivé. Vtedy treba pridať viac múky. Pokiaľ je hmota hotová, prichádza čas na malých pomocníkov. Nechajte ich, aby vytvorili zo slaného cesta v rukách guľu. Nebojte sa, keď deti neodolajú a z cesta sa budú snažiť odjesť. Veľmi rýchlo zistia, aké je slané a chuť ich vzápätí prejde. Potom slanú guľu položte na plech, ktorý je vystlaný papierom na pečenie. Cesto treba roztlačiť na hrúbku asi 2,5 cm a deti môžu do cesta odtlačiť rúčku. Ak máte v pláne výsledné dielo zavesiť na stenu, je potrebné spraviť dierku do hmoty práve teraz. Môžete nechať cesto pár hodín odležať, no nie je to nutné. A s takto pripraveným „koláčom“ šup do trúby na 65 stupňov na 2-3 hodiny. Pozor!!! Trúbu vopred nepredhrievajte, cesto sa musí zohrievať postupne. Po upečení ho nechajte vychladnúť, aby ste ho mohli následne dozdobiť, či namaľovať. Finálna úprava je už len na fantázii vás a vašich detí.

Sadrový odliatok

Potrebujete:

 • Plastelínu
 • Sadru
 • Vodu
 • Akrylátovú farbu

Plastelínu, kúpenú v bežnom obchode, poriadne spracujte, aby bola poddajná. Roztlačte ju, alebo rozvaľkajte na placku v hrúbke cca 2,5 cm. Toto všetko zvládnu bez problémov aj deti, navyše to bude pre ne skutočná zábava. Potom treba aby do nej rúčky odtlačili. Skúste im trochu pomôcť a zatlačiť tak, aby bol odtlačok dostatočne hlboký. Následne vložte plastelínu do chladničky a nechajte poriadne stuhnúť. Keď je už dostatočne tvrdá, zmiešajte sadru s vodou. Plastelínový odtlačok vyberte z chladničky a nalejte do neho sadru. Nechajte sadru vytvrdnúť. Nakoniec môžete odliatok nafarbiť farbou a nalakovať lakom.

TIPY:

 • Pokiaľ odtlačok natriete zlatou, príp. striebornou farbou, bude pôsobiť elegantnejšie.
 • Pri tvorbe napíšte k odtlačenej rúčke hneď aj dátum, alebo vek detí.
 • Vyskúšajte k odtlačkom rúk pridať aj odtlačky nožičiek vašich ratolestí.
 • Skúste spolu k odtlačkom detí odtlačiť aj vašu, či partnerovu ruku. Vytvoríte úžasnú rodinnú pamiatku.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 3.2]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *