Komunikácia s dvojčatami

Efektívne a rešpektujúco komunikovať s dieťaťom je v niektorých situáciách veľmi náročné. Rozhovor s partnerom, ktorý je v komunikácii na prirodzene nižšej úrovni neraz sťahuje k vyjadreniam, ktoré by sme v rovnocennom dialógu nepoužili. Možno ste niečo podobné zažili v kontakte s nadriadeným, dôležitým úradníkom alebo niekým iným, kto mal v tej chvíli jednoducho navrch. Iste ste sa v tejto situácii necítili príjemne. Ak nechcete podobné pocity dopriať aj svojim deťom, mali by ste si dávať v rozhovore s nimi pozor.

V prípade, že máte doma dvojičky, je na mieste dvojnásobná opatrnosť. Nepremyslené výroky môžu viesť k ďalekosiahlym dôsledkom. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov pre komunikáciu s dvojčatami.

 Oslovujte každé dieťa jeho menom

Komunikácia s dvojčatami zvádza k osloveniam typu „deti“, „chlapci“, „dievčatá“. Samozrejme, ak takýto výraz použijete z času na čas, je to v poriadku. Ideálne by ho však tiež malo nasledovať oslovenie detí menom. V deťoch tým budujete pocit vlastnej identity a individuality.

Snažte sa hovoriť na každé dieťa zvlášť

V komunikácii s dvojčatami sa pokúste čo najviac využívať jednotné číslo. Efektívnejšie, hoci zdĺhavejšie, je povedať inštrukciu každému dieťaťu osobitne. Samozrejme, nemusíte to robiť vždy. Myslite však na to a pokiaľ je to možné, hovorte na každé dieťa individuálne. Ideálne je, ak sa budete pritom na dieťa aj pozerať prípadne s ním nadviažete aj neverbálny kontakt. Okrem iného tým zabezpečíte, že vás bude počúvať. Rovnako zodpovednosť sa nebude deliť medzi deti, ale prenesie sa na každé dieťa individuálne.

Nehodnoťte jedno dieťa pred druhým

Predovšetkým negatívne hodnotenie, ak ho už chcete podať, by malo padnúť vždy medzi štyrmi očami. Pochvala pred súrodencom nie je taká problematická, ale dávajte si pozor, aby ste chválili obe deti približne rovnako často. Hoci je jedno dieťa neposlušnejšie alebo neporiadnejšie, vždy sa nájde dôvod, pre ktorý by ste ho mohli pochváliť. Pochvalou nešetrite, ale chváľte úprimne a konkrétne.

Na záver: Rýchle tipy na komunikáciu s deťmi

  • Inštrukcie zadávajte jasne, stručne a vecne.
  • Vždy si overujte porozumenie dieťaťa.
  • Dbajte na súlad medzi verbálnou a neverbálnou komunikáciou.
  • Chváľte, chváľte a chváľte.
  • Dieťa v komunikácii neponižujte. Nikdy mu nepovedzte veci, ktoré by ste nepovedali inému dospelému.
  • Komunikujte výlučne s chladnou hlavou. Ak to potrebujete, nechajte si čas na upokojenie.
  • Nechajte priestor aj dieťaťu. Počúvajte.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *