Pomóc, vonku prší: Zabavte sa doma

Zlé počasie dokáže pokaziť náladu aj nám dospelým. Deti sú na pochmúrne dni mimoriadne senzitívne. Okrem toho nemajú možnosť ísť von, vybiť si energiu a medzi štyrmi stenami bytu sa začnú veľmi rýchlo nudiť. Každý rodič vie, že nuda je úhlavný nepriateľ dieťaťa. Preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako sa dá s deťmi zabaviť aj doma. Využijete ich predovšetkým s predškolákmi.

Spoločenské hry

Spoločenské hry sa tešia mimoriadnej obľube medzi deťmi i medzi dospelými. Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem skvelej zábavy, utužujú vzťahy a vo väčšine prípadov majú aj edukačný charakter a pozitívne stimulujú vývin dieťaťa. Medzi hry tohto charakteru patria rôzne druhy klasických i vzdelávacích pexés, hra activity, domino alebo obľúbené dostihy. Ponuka je široká. Dajte si však na výbere hry záležať. Musí v prvom rade rešpektovať schopnosti a záujmy vašich detí.

Pohybové hry

Deti potrebujú každodenný pohyb ako soľ. Nielenže im umožňuje produktívne vybitie energie, ale stimuluje ich k správnemu rozvoju motoriky a koordinácie pohybov. Bezcieľne behanie po byte alebo naháňanie sa však k takýmto druhom pohybu rozhodne nepatrí. Skúste niečo tvorivejšie. Môžete napríklad vyskúšať rôzne balančné hry, pri ktorých si deti trénujú udržiavanie rovnováhy. Medzi najobľúbenejšie patrí populárny Twister. Zabavíte sa aj tancovaním alebo cvičením pri hudbe. Veľmi obľúbené sú podložky, ktoré sa rozsvecujú a tým vám ukazujú kroky. Populárny je tiež motorický padák. Hráči držia medzi sebou farebnú plachtu s otvormi a spoločne sa musia snažiť, aby loptička padla do určeného otvoru.

Tvorivé hry

Tvorenie, vyrábanie a majstrovanie detičky nielen zabaví, ale prinesie im aj pocit z dobre vykonanej práce. Možností je nekonečne veľa a závisia len od toho, čo máte doma. Môžete maľovať rukami, modelovať z plastelíny, tvoriť kytice zo suchých listov, vyrábať hračky z kartónu, šperky z korálikov alebo náramky z nitiek. Môžete vystrihovať, lepiť, maľovať alebo modelovať. Vyrobte darčeky pre seba a svojich blízkych, dekorácie na najbližšie sviatky, pohľadnice, hračky alebo doplnky do bytu. Môžete si vyzdobiť okná na detskej izbe, zhotoviť jarnú/jesennú alebo vianočnú výzdobu bytu alebo môžete vytvárať nádherné mozaiky lepením farebných strukovín či cestovín na pevnú podložku. Kreativite sa medze nekladú.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *