Perspektíva otca pri výchove dvojčiat

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké je to byť budúcim, či súčasným otcom dojčiat? Prinášame vám jeho perspektívu…

Paranoja a mnohonásobné tehotenstvo

Strachovanie sa

Je dôležité vedieť, že ako muž stratíte boj proti informáciám na tému dvojčiat, lebo vaša žena bude zaneprázdnená s každým mýtom na internete s polovičnou pravdou o dvojitom  tehotenstve. Môžete jej povedať, že ľudia po stáročia rodili dvojčatá, dávno pred vynálezom internetu, ale na tom nezáleží. Stačí si len pripomenúť, že viacnásobné tehotenstvo je prirodzene riskantné, a preto prináša dvojnásobný strach. A čo je najdôležitejšie, že jej iracionálne znepokojenie pochádza z lásky.

Doktor, doktor

Tým, že nie ste žena a nie ste tehotná s dvojčatami, musíte si uvedomiť, že máte pre matku absolútnu nulovú dôveryhodnosť v zdravotných záležitostiach. Takže ako muž nezabudnite, že vašim najlepším priateľom je telefónne číslo lekára na pohotovosť. Vaša tehotná žena nikdy neuverí ani najspoľahlivejším vysvetleniam akéhokoľvek nepohodlia súvisiaceho s tehotenstvom, kým ju nepočuje od lekára alebo zdravotnej sestry.

Testy pre oboch

Tieto testy môžu byť nepríjemné,  ale je potrebné, aby tam bol aj otec, pretože manželka potrebujete dve ďalšie uši a ďalší mozog navyše. Ale zoberte to z lepšej stránky. Na týchto stretnutiach je najvzuršujúcejšie počuť tlkot srdca a vidieť prvý pohľad na úžasné duo rastúce v bruchu vašej ženy.

Posteľ, pôrod

Odpočívaj ako najlepšie vieš

Mnohokrát muž musí pripomínať žene, aby išla spať, pripomenúť jej, prečo sa jej topánky zmenšili, aby prestala cítiť pocit viny za všetko, čo nestíha urobiť v dome a upokojiť ju, že je to normálne.

Pôrod

Všetky príbehy o pôrodoch sú krásne, unikátne a zdieľajú jednu spoločnú vec: Nemáte nič pod kontrolou.

Matka sa stará o deti, otec sa stará o matku

Nechceme vystrašiť manželov, ale keď nahneváte ženy, ste stratení! Matka dvojčiat sa cíti, akoby celá hmotnosť sveta bola na jej ramenách a nič, čo urobí je dosť dobré. Jej hormóny sú vzbúrené a je neustále vyčerpaná. Najlepšie, čo môžete urobiť je pripraviť jej nejaké jedlo, byť tam, keď to potrebuje, počúvať ju a objať.

Pripravuj a nahrádzaj

V prvých dňoch, ktoré zahŕňajú kŕmenie každé tri hodiny, buďte prepravený, že tento cyklus znova čoskoro zopakujete. To znamená, že ak ste použil poslednú plienku z krabice, rýchle ju nahraďte!  Matka s dvoma plačúcimi deťmi na to nebude mať nervy, ale bude vám vďačná za vašu vnímavosť.

Nové deti, nový život

Rutina

Vytvorenie rutiny je pravdepodobne najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť ako rodič. Rutina poskytuje pohodlie a bezpečnosť pre deti i rodičov. Bude tam čas, keď sa budete musieť vzdať svojho pohodlia. Deti budú mať bezsennú noc a nič im nepomôže, iba ak zaspia vo vašej posteli.

Je to klišé, ale je to pravdou: Menej je viac.

Bojujete s túžbou ísť na komplexný nákup? Využite tie mesiace, kedy sa váš svet otáča okolo jedenia, spánku a výmene plienok, a uľahčite si nákup. Počkajte, kým vaše deti budú dostatočne veľké na to, aby ste kúpil napríklad hojdačku, alebo knihy pre deti od troch rokov. Budete prekvapený, koľko hračiek i takto budete mať.

Byť otcom či už jedného dieťaťa alebo viacerých, je jednou z najúžasnejších pocitov v živote muža. Obsahuje v sebe lásku, starostlivosť a opateru na celý život.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *