Dvojčatá a šport

Mnoho dvojičiek chce medzi sebou súťažiť. Ak obe majú radi vodu a vodné športy, môžu chodiť spolu na plaváreň, alebo keď jeden má rád tenis a druhý karate, môžu si v krúžku, kde ich zapíšete, nájsť nových kamarátov.

Keď zmiešate dvojčatá školského veku a športy spolu, niekedy vytvoríte chvíle, ktoré si zaslúžia Nobelovu cenu, pretože každé dieťa nabáda to druhé dieťa, ale nanešťastie inokedy sa ich interakcia na športovej aréne podobá skutočnému zápasu, keď sa každý pokúša byť lepší ako jeho dvojča.

Mali  by rodičia  usmerňovať svoje dvojičky v opačnom smere, pokiaľ ide o hranie športov? Bude lepšie pre ich individuálny rast a vzťah, ak budú súťažiť v rôznych atletických disciplínach? Podľa športového psychológa a licencovaného terapeuta Joela Fisha vzťah a osobnosti dvojčiat sú kľúčovými faktormi. Totožný dvojitý vzťah je však  veľmi intenzívny. Podľa terapeuta môže byť pre dvojčatá chlapec – dievčatko trochu  jednoduchšie súťažiť v tom istom tíme. V tomto prípade ide vždy o lepšiu spoluprácu na rovnakom poli.

Rivalita

Mnohokrát sa rodičia strachujú, keď vidia deti ako súperia v oblasti športu, ale niekedy ide iba o prirodzené súrodenecké súperenie, ktoré sa však niekedy môže dostať do štádiu skutočnej rivality. Preto by rodičia mali stanoviť hranice správneho a nesprávneho spôsobu zvládnutia týchto pocitov žiarlivosti.

Ak vaše dvojčatá majú ťažkosti so súťažným športom, pokúste sa povedať niečo ako: „Chápem, že si nahnevaný, že Janko vyhral pre tím, ale nie je v poriadku, že si ho preto udrel a skryl si mu rukavicu.“ Je potrebné vysvetliť dieťaťu hranice rivality, s ktorou prichádza skôr či neskôr aj žiarlivosť a hnev.

Výhra, alebo strata, rodičia by mali pomôcť deťom vyrovnať sa s emóciami, ktoré prinášajú.

Logistika má svoje miesto aj vo vyberaní športu

Hoci logistika a náklady by mali byť súčasťou rozhodovacieho procesu, pokiaľ ide o vyberanie športov pre vaše dvojčatá, nemalo by to byť jediným faktorom. Rodičia by sa mali uistiť v tom, čo má najväčší zmysel pre ich dieťa, pozrieť sa na jeho športové výkony v rôznych odvetviach a rozhodnúť sa spolu s deťmi, aby to bolo v ich najlepšom záujme.

Sprevádzajte svoje deti na významné súťaže v športovom odvetví, ktoré ste pre nich vybrali. Je veľmi dôležité, aby vedeli, že ich podporujete a ste pyšný na nich. Tešte sa z ich výsledkov a upokojte ich, ak práve ich tím nevyhral. Ubezpečte ich, že urobili všetko pre výhru a sú veľmi dobrým tímovým hráčom. Veď najdôležitejšie je to, že im šport robí radosť.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *