Fascinujúce fakty o dvojčatách

Už sa popísalo toľko o faktoch o dvojčatách, ale určite ste ešte nepočuli o týchto faktoch. Dnes vám prinášame najfascinujúcejšie fakty o týchto presvedčivých kópiách.

Ak chcete povedať, ktoré dvojča je ktoré, pozrite sa na ich pupok

Pupok je vlastne jazva z oddelenia pupočnej šnúry po narodení, takže nie je spôsobená genetikou. Ďalší spôsob, ako zistiť, ktoré dvojča je ktoré, je zobrať mu odtlačky prstov. Rovnaké dvojčatá môžu zdieľať DNA, ale expozícia rôznym oblastiam maternice počas vývoja ovplyvňuje ich odtlačky prstov.

Dvojičky môžu byť počaté dvomi rôznymi otcami

Áno, dobre čítate! Heteropaternálna superfekundácia nastáva, keď žena počas ovulácie má sex s viac ako jedným mužom. Spermia každého muža môže oplodniť vajíčko, čo vedie k dvojčatám. Hoci je tento fenomén bežný u psov a mačiek, je extrémne zriedkavý u ľudí, ale nie nemožný.

Šanca mať dvojčatá je oveľa vyššia ako pred 30 rokmi

Od roku 1980 došlo k zvýšeniu počtu pôrodov dvojičiek, čo je nárast, ktorý niektorí odborníci pripisujú starším ženám (ženy vo veku tridsiatych rokov majú viac dvojičiek ako ženy vo veku dvadsiatich rokov). Štúdia Long Island židovského lekárskeho centra zistila, že ženy, ktoré dali život dvojičkám alebo ich násobkom, boli v priemere o viac ako o palec vyššie ako ženy, ktoré porodili iba jedno dieťa naraz.

Plody, ktoré zdieľajú maternicu a narodeniny, nie sú nevyhnutne dvojčatá

Veľmi zriedkavý stav, ktorý sa nazýva superfetácia, nastáva vtedy, keď tehotná žena pokračuje v menštruácii a vzniká druhé embryo. Často sa plod narodí predčasne, zatiaľ čo plod, ktorý bol počatý ako prvý sa narodí na termín, ale v niektorých prípadoch sa deti narodia v ten istý deň.

Dvojčatá hovoria svojim vlastným jazykom

Znie to ako blábolenie, ale môže to byť skutočne kryptofázia, jazyk rozvinutý medzi dvojčatami, ktoré iba oni dokážu pochopiť. Výskum publikovaný v časopise Ústavu všeobecnej lingvistiky zistil, že až 40 percent dvojčiat vytvára svoj vlastný jazyk.

Niektoré dvojčatá sú zrkadlovými obrazmi jeden druhého

Keď sa oplodnené vajíčko rozdelí neskôr ako zvyčajne, podobný vzhľad dvojčiat a iné črty sa môžu navzájom zrkadliť. Napríklad jedno dvojča môže mať na ľavej ruke znamienko, zatiaľ čo druhé má na pravej ruke, alebo jedno dvojča môže byť pravákom a druhé ľavákom. V extrémnych prípadoch môže byť jeden orgán zrkadlového obrazu dvojčaťa obrátený so srdcom vpravo a pečeňou vľavo.

Dvojičky môžu pomôcť matkám žiť dlhšie

Výskumníci z univerzity v Utahu zistili, že matky dvojčiat žijú dlhšie ako matky bez dvojčiat. Prečo je tomu tak, nie je zatiaľ známe.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *