Zvláštne spojenie dvojčiat

Zdieľajú identické dvojčatá spojenie, ktoré ich vedie k paralelnému životu? Alebo je to iba mýtus, nepodložený fakt?

Rovnaké dvojčatá sú pre vedeckých výskumníkov obzvlášť zaujímavé, pretože pomáhajú kontrolovať genetické rozdiely medzi jedincami. Nie je prekvapujúce, že rovnaké dvojčatá majú veľa spoločného, ​​pretože majú rovnakú DNA. Vedci vedia, že to, čo nás robí, kto sme – vrátane, do určitej miery, našej inteligencie a osobných preferencií je súčasťou prírody, výživy, kombinácie dedičnosti a životného prostredia.

Príbehy o tajomných spojeniach medzi dvojčatami – a predovšetkým identickými dvojčatami – sú veľmi časté. Niektorí tvrdia, že dvojčatá zdieľajú nejaké psychické spojenie alebo dokonca cítia bolesť druhého. Existujú príbehy dvojčiat, ktoré sa narodili v ten istý deň, ale po narodení boli rozdelené. Keď sa po rokoch zišli, zistili, že  obaja si vzali manželov s rovnakým menom a riadili rovnaké autá. Toto všetko sú však neoficiálne dôkazy, ktoré veda nepodopiera, ale tiež ich nezamieta, pretože sa naozaj dejú. Sú však príkladmi  pozoruhodnej náhody.

I keď na prvý pohľad sa môže zdať veľmi nepravdepodobné, že sa tieto príbehy dejú náhodne a človek hľadá odpoveď na to, že iste existuje nejaké psychické alebo duchovné spojenie dvojičiek, bližší pohľad na štatistiky ukazuje, že takáto náhoda je neuveriteľne nepravdepodobná. Rovnaká zásada platí aj pre víťazov lotérie, Šanca, že ktorákoľvek daná osoba zvíťazí v lotérii, je neuveriteľne malá, možno stovky miliónov k jednej. Ale šanca, že nejaká osoba zvíťazí v lotérii, je 100%.

Pravdepodobnosť, že akákoľvek žena, dvojča alebo nie, sa vydalo za  právnika s menom  Štefan je oveľa vyššia ako pravdepodobnosť, že tá istá žena sa vydala za profesionálneho kúzelníka menom Adolf, lebo ľudia majú tendenciu si vziať svoju rasovú a sociálno-ekonomickú triedu.

Tak ako to je? Sú náhodné príbehy dvojičiek nezvyčajné?

Príbehy o zvláštnych spojeniach dvojčiat sú zhromažďované v mnohých knihách alebo článkoch o dvojčatách.  Pravdou je však, že existuje len niekoľko desiatok týchto pozoruhodných, zdanlivo nevysvetliteľných príbehov, ktoré sa v priebehu rokov zhromažďovali. Ale keďže je počet narodených dvojčiat na vzostupe,  tieto príbehy sa objavujú čoraz častejšie.

Ak nie je možné „dvojité spojenie“ vysvetliť len náhodou alebo genetikou, potom by sme mali rozumne očakávať, že milióny týchto úžasných detí majú naozaj zvláštne spojenie. Lenže existuje niečo, čo vedci nazývajú zaujatosť.

e miera týchto úžasných náhod skutočne vyššia medzi dvoma dvojčatami než inými súrodencami? Neexistuje žiadny spôsob, ako to zistiť, pretože neexistujú žiadne štúdie, ktoré by vynaložili značné úsilie na to, aby testovali milióny súrodencov, aby zistili, či dve sestry, ktoré nie sú dvojčatami, sa vydali za muža s rovnakým alebo totožným menom, alebo majú rovnakú kariéru či životný štýl.  Inými slovami, nikto nemá o to záujem, pretože je to len príbeh. A to len poháňa mytológiu „špeciálneho dvojitého spojenia“ pri dvojičkách.

Pravdou je, že nie je pochýb o tom, že osobné väzby medzi dvojčatami – a predovšetkým identickými dvojčatami – môžu byť silné, ale nie je žiadny dôkaz o tom, že sú tajomné alebo nevysvetliteľné.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *