Koľko stojí nástup dvojčat do školy?

Bratia dvojčatá

Nástup detičiek do školy je vždy významná udalosť. Pre deti začína nová a významná etapa života, počas ktorej získajú vzdelanie a zručnosti potrebné pre svoju budúcu pracovnú kariéru. Pre rodičov znamená nástup ratolestí do školy obdobie zvýšených nárokov na rodinný rozpočet. Obzvlášť vtedy, ak ide o dvojčatá, trojčatá a viacerčatá.

Všetky výdaje treba v prípade dvojčat vynásobiť. Odporúča sa preto nenechávať všetko na poslednú chvíľu zaobstarávať si školské potreby priebežne. Za istý poplatok môže časť potrieb poskytnúť aj škola, prostredníctvom hromadných nákupov a množstevných zliav dosiahne výhodnejšiu cenu, avšak ide väčšinou iba o zošity, učebnice, či pomôcky na výtvarnú výchovu. Veľká časť nákupov tak zostáva na rodičoch. Zrejme k najnákladnejším položkám patria školské tašky, ktorých cena sa pri kvalitných výrobkoch pohybuje od 50 eur vyššie. K ďalším nákladom patrí stravovanie, družina, ZRPŠ a podobne.

Okrem povinných položiek existujú aj nepovinné, napríklad rôzne výlety, školy v prírode, exkurzie, krúžky, kurzy a ďalšie aktivity. Ich ceny sa rôznia a preto sa nedá odhadnúť ich nárok na rodinný rozpočet. Pre väčšiu znesiteľnosť výdavkov sa odporúča rozptýliť náklady v dlhšom časovom období. Veci, u ktorých sa dá predvídať ich nevyhnutnosť, je vhodné kupovať v dostatočnom predstihu. Rodinný rozpočet to zvládne oveľa lepšie, akoby malo ísť o jednorazovú investíciu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]
Komentáre
  1. 9 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *