Akú mám šancu na dvojčatá, či viacerčatá?

Tehotná mladá žena

Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojčatá, či viacerčatá? Patríte do skupiny žien, s touto preddispozíciou?

Pravdepodobnosť, že sa stanete aj vy mamičkou dvojčiat, či viacerčiat je jedna ku osemdesiat, až sto. Až dvojnásobnú pravdepodobnosť otehotnieť na dvojčatá majú ženy, ktoré samé pochádzajú z dvojčiat. Predurčuje ich k tomu genetická preddispozícia, ktorá prechádza aj na ďalšie generácie.

V poradí ďalším významným faktorom, podmieňujúcim počatie dvojčiat je antikoncepcia. Úlohou antikoncepcie je zabraňovať dozrievaniu vajíčok a oplodneniu. Po jej vysadení môže nastať situácia, že v oboch vaječníkoch dozrejú dve a viac vajíčok. Ak príde k oplodneniu dvoch a viac, žena môže otehnotnieť na dvojčatá, či viacerčatá.

Na počatiach dvojčiat má svoju zásluhu aj liečenie neplodnosti. To sa podpisuje na zvýšenom počte dvojčat tým, že pri mimotelovom oplodnení si budúce mamičky nechávajú preniesť do maternice viac ako jedno embryo. Vedia totiž, že pri dvoch embryách je pravdepodobnosť, že sa uchytí aspoň jedno, vyššia. Častokrát sa stáva, že sa uchytia obe.

Počatím dvojčiat, či viacerčiat sa všetko iba začína. Mamičky musia byť disciplinované, keďže ide väčšinou o rizikové tehotenstvá. Mali by preto venovať svojim ratolestiam oveľa väčšiu starostlivosť.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *