Ako pripraviť na príchod dvojčiat staršieho súrodenca
Prvorodené dieťa je pre rodičov skutočným zázrakom. Od narodenia ho zahŕňajú láskou, pozornosťou a starostlivosťou. Je stredobodom vesmíru celej najbližšej rodiny. Teraz však majú k tomuto malému, súkromnému slniečku zrazu pribudnúť ďalšie dve. Kladiete si otázku, ako ho na novú situáciu čo najlepšie pripraviť?
Asi vás sklameme, ale budete to musieť zvládnuť sami. Ako rodičia najlepšie rozumiete vlastnému dieťaťu, viete vycítiť jeho obavy a poskytnúť mu to, čo práve potrebuje. Dôverujte si. A ak by ste predsa len niekedy tápali, ponúkame pár všeobecných rád, ktoré by vám mohli napovedať.
Začnite už počas tehotenstva
S prípravou dieťaťa na príchod nových členov, ktorí vašu rodinu úplne vyradia zo zaužívaných koľají, je potrebné začať v dostatočnom časovom predstihu, ideálne už po ukončení prvého trimestra tehotenstva. Uvedomte si, že aj vy sami máte čo robiť, aby ste si zvykli na myšlienku, že vaša rodina sa rozrastie o ďalších dvoch drobcov. Čo potom také dieťa? Pripravovať však neznamená denne zaťažovať novými informáciami. Mohli by ste ho otráviť už vopred. Vysvetlite mu, čo vás ako rodinu čaká, zodpovedajte jeho otázky a pri vhodnej príležitosti, napríklad, keď stretnete na ulici mamičku tlačiacu kočík s dvojčatami, mu to môžete pokojne pripomenúť.
Berte do úvahy vek a vývinovú úroveň dieťaťa
Je prirodzené, že ročné dieťa budete na príchod súrodencov pripravovať inak ako škôlkara alebo školáka. Starostlivo zvážte vývinovú úroveň svojho dieťaťa a poskytnite mu len tie informácie, o ktorých predpokladáte, že im porozumie. Dieťaťu vo veku jedného až dvoch rokov celkom postačí, ak mu budete hovoriť, že v brušku nosíte bábätká, bračekov alebo sestričky. V televízii či na ulici mu občas môžete ukázať bábätko, aby jeho predstavy nadobudli reálnejšie rozmery. Starostlivo si tiež premyslite spôsob, akým dieťaťu niektoré veci poviete. Namiesto toho, aby ste mu siahodlho vysvetľovali, ako budú deti ustavične plakať a vyžadovať si váš čas a starostlivosť, môžete ho napríklad zobrať na návštevu k známym, ktorí majú malé bábätko. U menších detí môže byť užitočnou pomôckou pozeranie tematických obrázkov alebo rozprávok.
Zapájajte dieťa
Dieťa je súčasťou vašej rodiny. Hoci je ešte malé a nie vždy je možné mu vyhovieť, malo by byť zapájané do diania i do rozhodovania. Môže vám pomôcť pri chystaní výbavičky, výbere mena, či pri nákupe kočíka. Urobte z príprav na príchod dvojčiat príjemne strávený spoločný čas. Dieťa nebude mať pocit, že je z niečoho vylúčené. Nikdy ho však do ničoho nenúťte.
Verte, že situácia je pre dieťa skutočne náročná
Obavy a predstavy svojho dieťaťa nikdy nezľahčujte. Nech sú akokoľvek iracionálne. Ono samo im verí a utieka sa k vám ako k svojmu záchrancovi. Ak sa bojí, že po príchode súrodencov ho už nebudete mať radi, nevysmejte ho. Trpezlivo ho vypočujte a láskavo mu vysvetlite, ako to v rodine funguje a že vo vašom srdiečku je dosť miesta pre všetky vaše deti. Vaše dieťa sa príchodom nových súrodencov dostáva do situácie, ktorá je pre neho neznáma. Cíti sa neisté a je prirodzené, že sa vynárajú stále nové otázky a strachy. Trpezlivo ich všetky vypočujte a zodpovedajte.
Starostlivo zvážte každú zmenu
Ak ste presvedčení, že očakávaný príchod dvojčiat si vyžaduje isté zmeny, ktoré sa bytostne týkajú vášho staršieho dieťaťa, je lepšie ich urobiť ešte počas tehotenstva. Okrem toho, že budete mať na ne určite viac času i energie, dieťa nezíska pocit, že niečo musí meniť iba kvôli novým súrodencom. Pri každej zmene však starostlivo zvážte, či je dieťa na ňu skutočne pripravené. Nemá zmysel ho za každú cenu vysťahovať z vašej spálne. Môžete pripraviť detskú izbu a vysvetliť mu, že ak bude chcieť, môže sa do nej presťahovať. Nikdy mu nehovorte, že tam musí ísť, aby uvoľnilo miesto súrodencom. Verte, že pár prebdených nocí pri dvojčatách mu uškodí menej ako pocit vylúčenia z rodiny.
Venujte svojmu dieťaťu dostatok času
Každé narušenie stereotypu a zaužívaných zvyklostí je pre dieťa náročné. Venujte mu preto zvýšenú pozornosť. Počúvajte ho, trávte čas hrou alebo jeho záľubami, rozprávajte sa s ním, pritúľte si ho, hovorte mu, aké je pre vás dôležité. A neprestaňte s tým ani po pôrode. Nech to bude akokoľvek náročné, musíte si na svoje staršie dieťa nájsť čas. Vyhraďte si počas dňa aspoň hodinku, ktorú venujete iba jemu. Či už to bude vtedy, keď dvojčatá spia alebo zamestnáte starých rodičov, trvajte na tom a urobte si z toho spoločný rituál. Obetujte radšej uprataný byt alebo navarenú večeru, ale tento čas so svojim dieťaťom nikdy. Nedopusťte, aby sa vám vzdialilo. Odmenou vám bude nielen krásny vzťah s vašim potomkom, ale aj základ zdravých súrodeneckých vzťahov.
Nič nie je isté
Hoci ste dieťa na príchod súrodencov skutočne starostlivo pripravili, výsledok uvidíte až po príchode z pôrodnice. Malé dieťa si nevie celkom reálne vytvoriť obraz situácie, ktorá ho čaká a napriek tomu, že je na nejakú tú zmenu pripravené, môže zostať zaskočené alebo vás, naopak, môže príjemne prekvapiť a všetko zvládne bez problémov. Na to sa pripraviť nedá, budete to musieť riešiť za pochodu. Rodičovskou láskou a starostlivosťou to iste zvládnete.
Fotografia: © BigStockPhoto.com