Najčastejšie zdravotné problémy budúcich mamičiek dvojčiat

Tehotná žena na vyšetrení ultrazvukom

Možno aj vy patríte k malému percentu žien, ktorým prvé sono odhalilo, že vaše tehotenstvo bude trošku iné, ojedinelejšie a pravdepodobne náročnejšie. Viacnásobné tehotenstvo je obdobie veľkých zmien.

Na jednej strane prežijete nádherné mesiace plné očakávaní, plánovania a predstáv. Lenže toto neopakovateľné obdobie bude sprevádzané aj niektorými zdravotnými problémami. Na stručnom rozbore jednotlivých trimestrov sa vám pokúsime priblížiť, čo vás môže počas tehotenstva s dvojičatmi postretnúť a pomôcť vám pripraviť sa na ťažšie chvíle, ktoré vás pravdepodobne čakajú.

PRVÝ TRIMESTER

Počas prvých troch mesiacov tehotenstva s dvojčatami dochádza k veľmi silným hormonálnym zmenám. Tie sú zodpovedné za väčšinu zdravotných problémov, ktoré vás môžu v tomto období postretnúť. Za všetky spomeňme napríklad hormón gonadotropina. Má vplyv na žalúdočné nevoľnosti a pri viacnásobnom tehotenstve je jeho výskyt podstatne vyšší. Väčšina budúcich mamičiek dvojčiat si tak pravdepodobne prejde nevoľnosťami, ktoré sú častokrát sprevádzané vracaním. Príznačné pre toto obdobie sú aj únava, ospanlivosť, citlivosť na prsníkoch a väčšia potreba močenia. Zvýšená je aj pravdepodobnosť slabého krvácania, ktoré však vo väčšine  prípadov nie je nebezpečné. Napriek tomu je nevyhnutné, aby žena s takýmito príznakmi vyhľadala odborníka a vylúčili sa tak možné komplikácie.

DRUHÝ TRIMESTER

Pre toto obdobie je charakteristický nárast hmotnosti, ktorý má vplyv na bolesti v oblasti bedier a brucha. Deti začínajú potrebovať pre svoj vývin viac železa. Nezriedka sa tak u mamičky prejaví anémia (chudokrvnosť). Hormonálne zmeny v tejto etape tehotenstva sú zodpovedné za opuchy na končatinách a pálenie záhy. S veľkou pravdepodobnosťou sa začnú vytvárať strie.

TRETÍ TRIMESTER

Tehotenstvo sa dostáva do svojej poslednej fázy. Dvojčatá rastú a s nimi aj matkine brucho. Jeho naozaj veľké rozmery majú za následok, že niektoré aktivity začínajú byť pre mamičku náročné a nepohodlné. Spánok býva prerušovaný a odpočinok počas dňa komplikovanejší. Veľmi frekventované sú kŕče v nohách a sťažené dýchanie. Objaviť sa môžu aj kŕčové žily. Pri viacnásobnom tehotenstve je väčšia pravdepodobnosť predčasných kontrakcií (Braxton – Hicksove kontrakcie). Pomocou nich sa maternica pripravuje na pôrod a neznamenajú žiadne problémy či komplikácie.

Každé tehotenstvo je iné, jedinečné. Niektoré môže prebehnúť bez spomínaných zdravotných problémov a komplikácií, iné  bude ťažšie. Napriek tomu, že budúca mamička dvojčat je v porovnaní s bežným tehotenstvom vystavená zvýšenej pravdepodobnosti zdravotných komplikácií spojených s graviditou, treba myslieť pozitívne a udržať si zdravú psychickú pohodu. Väčšina zdravotných problémov s ukončeným tehotenstvom pominie a vás čaká nový život. Život s dvojčatami!

Autor: Lenka Arcari Hafičová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4.3]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *