Riziká viacnásobného tehotenstva pre budúcu mamičku

Žena na tehotenskej prehliadke u lekára

Vďaka moderným technológiám a novým poznatkom v medicíne je dnes viacnásobné tehotenstvo ľahšie zvládnuteľné a v porovnaní s minulosťou končí vo väčšine prípadov krásnym a šťastným koncom.

Telo ženy je vo všeobecnosti pripravené vynosiť jedno dieťa, a to možno označiť za hlavný dôvod, prečo sa gravidita s dvojčatami považuje za rizikovú. Ak však budúca mamička dodržiava zdravý životný štýl, riziko takéhoto tehotenstva nie je vysoké. Napriek tomu si však vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Priblížime vám, aké sú najčastejšie riziká či komplikácie pre budúcu mamičku dvojčat a ich možné následky.

Tehotenská cukrovka – ide o ochorenie, keď organizmus produkuje viac cukru v krvi a v tele ženy sa tak vytvára prebytok.  Následkom môžu byť komplikácie počas pôrodu, preeklampsia alebo vznik cukrovky v budúcnosti.

Preeklampsia (Toxemia, Pregnancy Induced Hypertension – PIH) – najčastejšie sa prejavuje sa zvýšeným krvným tlakom, bielkovinami v moči a opuchmi. Viacnásobné tehotenstvo nesie so sebou aj dvojnásobne zvýšené riziko tejto komplikácie. Môže mať za následok predčasné narodenie detí a pôrod cisárskym rezom.

Odtrhnutie placenty – pri tehotenstvách s dvojčatami sa vyskytuje trikrát častejšie. Môže sa prejaviť napríklad bolesťami v bruchu a bedrovej oblasti, vaginálnym krvácaním, predčasnými kontrakciami a vedie k pôrodu cisárskym rezom.

Tehotenské vracanie (hyperemesis gravidarum) – zvýšená produkcia hormónov pri viacnásobnom tehotenstve môže mať za následok extrémne vracanie, následkom čoho dochádza k dehydratácii a nedostatočnému nutričnému zásobovaniu.

Predčasný pôrod – končí ním približne 50% tehotenstiev s dvojčatmi, aj keď tento údaj je veľmi relatívny. Ide o pôrod pred 37. týždňom gravidity.

Syndróm miznúceho dvojčaťa – nastáva vtedy, keď sa jedno oplodnené vajíčko nevyvíja a odumrie. Vo väčšine prípadov sa tak udeje na začiatku tehotenstva a telo takéto vajíčko vylúči vaginálnym krvácaním. Druhý plod sa vyvíja normálne a viacpočetné tehotenstvo sa mení na jednopočetné.

Pôrod cisárskym rezom – chirurgický zákrok, ktorý je podmienený predovšetkým vyššie spomínanými rizikami.

Tehotenstvo a pôrod nie vždy znamenajú komplikácie. Dôležité je, aby bola budúca mamička dvojčat informovaná, venovala pozornosť neštandardným prejavom tehotenstva a dodržiavala odporúčania odborníkov pre mnohopočetnú graviditu.

Autor: Lenka Arcari Hafičová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *