Bedete mať dvojčatá? Vieme čo vás čaká.

Budúca mamička študuje snímku sonografu

„Vidím dve srdiečka. Mamička, čakáte dvojčatá.“ Nie, nebol to sen, o ktorom budete ráno rozprávať manželovi a kolegyniam v práci. Tie dve srdiečka patria vašim bábätkám, tou mamičkou ste vy, aj keď budúcou, a prehovoril k vám váš lekár.

Ak ste to už trošku predýchali a aj z manželovej tváre pomaly vymizlo desivé zblednutie, je časť si uvedomiť jednu zásadnú vec: ste výnimočná žena. Vynosíte a privediete na svet dve deti súčasne. To je skutočne obdivuhodné a pravdepodobne to nebude jednoduché. Ak vo vás nová situácia vyvoláva znepokojenie a máte obavy, čo všetko vás čaká, vedzte, že takéto pocity sú úplne pochopiteľné. Ocitli ste sa v  neznámej životnej situácii a okrem seba ste zodpovedná za ďalšie dva životy. Určite vás bude zaujímať, v čom je vaše tehotenstvo iné a na čo si musíte dávať väčší pozor ako mamičky, ktoré nosia pod srdcom jedno bábätko.

Viac vyšetrení u lekára

Viacplodové tehotenstvo je zo zdravotného hľadiska automaticky považované za rizikové, s čím sa spájajú i častejšie návštevy v ambulancii. Okrem vyšetrení, ktoré absolvuje každá tehotná žena, by ste sa mali každé 3-4 týždne dostaviť na tzv. well-being ultrazvuk, ktorého cieľom je zistiť, či sa majú vaše bábätká v brušku dobre. Sledovanie dvojčiat so spoločnou placentou je ešte dôslednejšie. Návšteva lekára vás bude čakať každé dva týždne.

Náročnejší priebeh tehotenstva

Je pochopiteľné, že vynosiť a porodiť dve deti je náročnejšie. Viacplodové tehotenstvo predstavuje väčšiu záťaž pre organizmus matky, s čím súvisí vyššia pravdepodobnosť komplikácií a častejšie pocity únavy a vyčerpania. Vyššie hladiny hormónu hCG sa viažu s väčšou pravdepodobnosťou ranných nevoľností. Ďalšie komplikácie môže spôsobiť zväčšený objem krvi v tele. Medzi tie najčastejšie patrí krvácanie z nosa. Tehotné ženy neraz potrápi dýchavičnosť, pálenie záhy, zápcha, anémia, vyskytuje sa i tehotenská cukrovka. Veľkým rizikom pre matku i plody je preeklampsia. Všetky komplikácie sa, rovnako ako v jednoplodovom tehotenstve, môžu a nemusia vyskytnúť. To, že čakáte dvojčatá ešte neznamená, že vaše tehotenstvo nemôže prebehnúť úplne hladko. Dôležité je si uvedomiť, že veľká väčšina tehotenstiev skutočne prebehne bez závažnejších komplikácií a narodia sa zdravé detičky.

Pôrod

Je veľmi pravdepodobné, že vaše tehotenstvo bude trvať kratšie ako „klasických“ 40 týždňov. Dvojčatá sa považujú za donosené v 38. týždni. Dvojplodové tehotenstvá sa teda končia predčasným pôrodom alebo rozhodnutím lekára, keď už bábätká v brušku nemajú dostatok miesta alebo hrozí, že by neboli dostatočne vyživované. Samotný pôrod dvojčiat prebieha častejšie cisárskym rezom ako v prípade jednoplodových tehotenstiev. Nie je to však pravidlo. Porodiť môžete aj prirodzene. Dôležité je, aby boli bábätká v správnej polohe. Ideálne je, ak obe naliehajú hlavičkami.

Čo môžete urobiť pre seba a pre svoje bábätká

Doprajte si oddychVaše detičky sú a už po celý život budú pre vás tým najdôležitejším. Ostatné povinnosti počkajú. Ak pocítite únavu, hoďte ich všetky za hlavu, vyložte si nohy a doprajte si dostatok odpočinku pri dobrej knihe, obľúbenom seriáli alebo len tak leňošte. Teraz si to môžete dovoliť.

Jedzte zdravoZdravá životospráva je naozaj na mieste. Voľte pestrý jedálniček, bohatý na vitamíny a minerálne látky. Neprejedajte sa. Hlavne v období prvého trimestra dbajte na zvýšený príjem kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre správny vývin nervovej sústavy bábätiek. Vyšším príjmom železa zas predídete vzniku anémie.

Rešpektujte odporúčania lekáraTehotenstvo je obdobie, kedy sa vám každé hrdinstvo môže veľmi nepekne vypomstiť. Ak vám lekár nariadi, aby ste sa šetrili, šetrite sa, ak povie ležať, ležte a ak odporučí hospitalizáciu, nechajte sa hospitalizovať. Pokojne sa pýtajte na dôvody, ale dôverujte jeho úsudku.

Nepodceňujte príznakyAk sa vám čokoľvek nepozdáva, neváhajte navštíviť svojho lekára alebo gynekologickú pohotovosť. Riaďte sa pravidlom: radšej 10 – krát zbytočne ako raz neskoro. Prípadnou neochotou zdravotníckeho personálu sa v žiadnom prípade nenechajte odradiť. Dôležitá ste vy a vaše deti.

Fotografia:© BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 2.7]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *