Na toto sa môžete tešiť, ak čakáte dvojčatá

Dvojčatá novorodenci spia vedľa seba

Na ten deň, keď vám lekár oznámil, že v brušku nenosíte len jeden uzlíček radosti, iste nikdy nezabudnete. Niektoré mamičky takúto správu, vzhľadom na výskyt dvojčiat v rodine, tak trochu očakávajú, no vždy je do istej miery prekvapením. Keď si už na tento nový pocit ako-tak zvykáte, zo všetkých strán sa začnú hrnúť ďalšie šokujúce informácie.

Vaše tehotenstvo bude náročnejšie, zdravotné komplikácie pravdepodobnejšie, do úvahy prichádza i pôrod cisárskym rezom. Po ňom dvakrát toľko prebdených nocí a pocikaných plienok. Áno, tehotenstvo je pre ženu záťaž a viacnásobné tehotenstvo bude pravdepodobne znamenať i väčšiu záťaž. Je užitočné sa na to pripraviť, držať sa rád lekára a správať sa k svojim deťom zodpovedne. Ak však nechcete týchto jedinečných 9 mesiacov stráviť v strachu z toho, čo všetko vás môže postretnúť, začnite dôverovať svojmu telu, svojim deťom a sebe samej. Ľahké to pravdepodobne nebude, ale každá minca má dve strany. My by sme vám radi ukázali tú druhú, radostnejšiu.

Dvojnásobná radosť

V živote ženy a muža nie je nič krajšie ako prvýkrát vziať do náručia vlastné dieťa. Ten malý uzlíček, ktorý je kúskom vás a vašej lásky a pre ktorý budete dlhé roky centrom vesmíru. Vy máte tú šancu zažiť toto šťastie hneď dvojmo. A bude to tak už po celý život. Dvojnásobná radosť z prvých krôčikov, dvojnásobne hrejivý pocit z prvého „mama“ a možno i dvojnásobná hrdosť na promočných slávnostiach. Nech počítate ako chcete, tej radosti je jednoducho viac.

Dvojnásobná podpora

Musíte vynosiť a porodiť dve bábätká a budete musieť byť matkou dvoch detí v rovnakom veku. Je preto nesporné, že i vy si všetko zaslúžite znásobene. Od zdravotnej starostlivosti a podpory zdravotníckeho personálu, cez finančné príspevky od štátu až po pomoc a oporu partnera, rodiny a priateľov. A ak sa vám niečo z toho nedostane, žiadajte si to. Pýtajte si pomoc, radu, starostlivosť. Nikdy sa nestavajte do pozície, že ste na všetko sama. Pri dvojičkách to naozaj nie je vhodné. V ambulancii lekára sa pýtajte na všetko, čo vám nie je jasné, ak ste neistá, žiadajte si uistenie. Partnerovi a rodine dajte jasne najavo, že ich pomoc je viac ako vítaná už počas tehotenstva a to vo všetkých smeroch, od umývania okien až po nákup výbavičky. Bez výčitiek si užite každú chvíľku oddychu, venujte čas sebe a nechajte sa rozmaznávať svojimi najbližšími. Zaslúžite si to.

Partner na hranie

Bábätká si ešte pokojne hovejú vo vašom brušku a vy si už teraz môžete byť istá, že ani jedno z vašich detí nikdy nebude osamelé. Vždy bude mať pri sebe blízku osobu, partnera na hru, zábavu i pomocníka v ťažkých časoch, ktorý mu bude rozumieť ako nikto iný. Súrodenecké vzťahy sa považujú za veľmi vzácne, pretože sú najdlhšími vzťahmi v živote človeka. A obe vaše deti majú toto šťastie už od počatia. Čo lepšie si pre nich môžete priať?

Zelená vašej kariére

Rozhodnutie mať dieťa a následný nástup na materskú dovolenku je pre mnohé mamičky náročným rozhodnutím i z hľadiska kariérneho rastu. Ak túžite mať dve alebo viac detí a každému sa chcete naplno venovať až do jeho nástupu do materskej školy, s profesijným rastom sa môžete na dlhé roky rozlúčiť. Pre mamičky túžiace po väčšej rodine i  úspešnej kariére sa preto dvojičky zdajú „ideálnym riešením“. Navyše, výpadok jedného príjmu počas materskej a rodičovskej dovolenky nesporne zaťaží každý rodinný rozpočet. S týmto problémom budete musieť bojovať tiež neporovnateľne kratší čas ako iné mamičky dvoch detí.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 3.8]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *