Dvojnásobná radosť nemusí znamenať dvojnásobné výdavky

Spiace dvojčatá na posteli

V hlave ešte počujete „Gratulujem, čakáte dvojčatá!“ a už sa vám krúti hlava. Samozrejme, z dvojnásobnej radosti… a z dvojnásobného množstva plienok, dupačiek, čiapočiek a hračiek. Dve bábätká v rodine, to nevyhnutne znamená omnoho náročnejšiu prípravu a vyššie nároky na starostlivosť.  Zabrať bezpochyby dostane i rodinný rozpočet. Hoci výdavky na dve bábätká sú nevyhnutne o niečo vyššie, dvojnásobná radosť v tomto prípade nemusí znamenať i dvojnásobné finančné náklady. Prinášame vám pár tipov, ako ušetriť pri nákupoch pre dvojčatá.

Nakupujte bábätkám spoločné veci

Vo všeobecnosti sa oplatí investovať skôr do jednej drahšej veci ako do viacerých lacných. U výbavy pre dvojčatá to vyplatí dvojnásobne. Ako príklad môžeme uviesť kočíky pre dvojčatá. Sú obyčajne o niečo nákladnejšie ako tie štandardné, v konečnom dôsledku však takýto kočík vyjde oveľa lacnejšie ako dva samostatné kočíky. Rovnakú matematiku môžete použiť napríklad aj pri postieľke, ktorá sa pre dve detičky predáva o niečo širšia. Ušetriť sa takto dá aj na babyvaku na nosenie dvojčiat a mnohých ďalších predmetoch dennej potreby. Ak nakuknete do obchodov alebo bazárov, ktoré sa špecializujú aj na tovar pre dvojčatá, iste tu nájdete množstvo inšpirácie. Dvojčatá sa môžu napríklad podeliť o prebaľovací pult alebo podložku, detské kresielko, vaničku alebo vedierko na kúpanie, látkové plienky a samozrejme i o väčšinu kozmetiky.

Nakupujte z druhej ruky

Nákupy v second handoch a v bazároch sú medzi mamičkami stále obľúbenejšie a z kategórie „núdzových nákupov“ sa dostali do kategórie „nákupy s rozumom“. Väčšinu potrieb pre bábätká totiž využijete tak žalostne krátky čas, že sa do nich skutočne neoplatí zásadne investovať. Výborným spôsobom, ako ušetriť a súčasne sa neuchyľovať k nízkej kvalite, sú práve nákupy z druhej ruky. V obľúbených internetových bazároch ponúkajú mamičky naozaj všetko od jednorazových plienok, ktoré nestihli využiť, cez body, dupačky a bundy pre detiaž po kočíky, autosedačky alebo detský nábytok. Stačí sa zaregistrovať a môžete sa pustiť do obchodovania. Okrem toho, že nakúpite za výborné ceny, môžete neskôr veci po svojich detičkách posunúť ďalej. To je tiež spôsob, ako čo-to z rodinného rozpočtu ušetriť. Jedným z najobľúbenejších webov tohto druhu je medzi slovenskými mamičkami BabyBazar.sk. Okrem nekonečného množstva prehľadne zoradených ponúk tu môžete využiť aj diskusné fórum, kde iste nájdete množstvo zaujímavej inšpirácie a cenných postrehov.

Nekupujte dvojnásobne viac oblečenia

Väčšina mamičiek nakúpi pre bábätko toľko oblečenia, že by sa dokázali pokojne postarať ešte o jedno ďalšie dieťa. Ak tento trend vynásobíte dvomi, dostanete sa do skutočne vysokých čísel bodíkov, dupačiek a svetríkov, nehovoriac o finančnej útrate. Oblečenie pre dvojičky je preto oveľa rozumnejšie kupovať v zhruba jeden a pol násobku bežnej výbavy. Ak by ste teda pre jedno bábätko kúpili štyri svetríky, pre dve ich kúpte šesť. Vôbec pritom nemusíte mať strach, že by ste detičky nemali do čoho obliecť. Iste máte rodinu i známych, ktorí vás budú po pôrode alebo pri rôznych príležitostiach chcieť potešiť nejakými drobnosťami pre detičky a roztomilé súpravičky sa rýchlo nazbierajú. S nákupmi oblečenia to naozaj nepreháňajte.

Drahšie veci si najskôr otestujte

Veľa rodičov dvojičiek má tendenciu všetko hneď kupovať dvojmo. Mnoho zbytočností majú potom doma dvakrát. Ak si nie ste istí, či budete niečo potrebovať alebo či sa to bude vašim detičkám páčiť, kúpte najskôr len jednu vec a ďalšiu si v prípade potreby dokúpite dodatočne. Týmto spôsobom sa určite oplatí nakupovať hračky pre najmenších. Ak ešte neviete, či vám detičky vydržia v hrazdičke, hojdacom kresielku alebo či sa im bude páčiť kolotoč na postieľke, kúpte najskôr jeden. Ak sa hrazdička osvedčí a vy nebudete stíhať detičky striedať, je čas zvážiť kúpu ďalšej.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *