Internet a deti – ako ich naučiť ho používať?

Na webe je všetko. Nájdete na ňom mnoho užitočných informácií a zdrojov zábavy. Skrýva však v sebe aj veľa nástrah. Moderný rodič má preto oproti minulosti o jednu úlohu navyše. Potrebuje naučiť deti používať internet s mierou.

Pomocník vo vzdelávaní

Prostredníctvom internetu sa deti môžu zahrať veľa hier zameraných na rozvoj slovnej zásoby, fantázie a myslenia. Na webe si tiež môžu pozrieť mnoho rozprávok. Školáci sa postupne učia vyhľadať a vytriediť informácie a využiť internet aj vo vzdelávaní. Skrýva sa tu však aj mnoho nástrah.

Naučte ich používať ho s mierou

Od prvého stretnutia detí s elektronikou začína pre každého rodiča náročná úloha naučiť ich používať ju s mierou. Všetko, čo deti vidia na obrazovke je veľmi lákavé. Ponúka možnosti zábavy ale aj úniku pred realitou. Hodiny pri hernej konzole alebo na webe prinášajú po čase viacero problémov. Najviditeľnejšie bývajú poruchy pozornosti a sústredenia. Niektoré deti sa správajú agresívne. U iných sa prejavia problémy s rečou a vo vzťahoch s kamarátmi. Na internete na ne okrem toho číha viacero nástrah ako podvodné stránky, erotika a kyberšikana.

Úlohy rodičov

Ak chcete svojím deťom pomôcť, potrebujete byť v prvom rade dobrým príkladom a pravidlá, ktoré im stanovíte, dôsledne dodržiavať aj vo svojom živote. Okrem toho je dôležité:

  • rozprávať sa o nebezpečenstvách webu,
  • povzbudzovanie k iným zaujímavým aktivitám a spoločný rodinný čas,
  • kontrola času a aktivity na internete (kontrola histórie prehliadača, používanie aplikácií rodičovskej kontroly),
  • rozhovory o ich aktivitách na webe,
  • pravidlá v rodine – napríklad žiadny mobil pri stolovaní.

Kam s pokazenou elektronikou

Napriek všetkým negatívam sa internet stal naším každodenným spoločníkom. Keď sa počítač, tablet čo mobil pokazia, potrebujeme ich zaniesť od opravy. V servise tabletov opravia prasknutý displej alebo sklo, konektory aj elektronickú dosku tabletu. Na servis tabletov sa môžete obrátiť aj keď váš tablet reaguje pomalšie ako zvyčajne alebo mu nefunguje zvuk či bliká obrazovka.

Servis mobilov

V rodinách s deťmi sa mobil najčastejšie poškodí pádom alebo poliatím tekutinou. S oboma problémami vám pomôžu v oprave mobilov. Servis mobilov vymení displej, reproduktor, mikrofón aj základnú dosku. Vyriešia tiež problémy so softvérom mobilu.

Pokazený notebook

Elektroservis Bratislava opraví počítač s nefungujúcim zvukom a obrazom. V oprave počítačov vyriešia aj problémy napájaním. Opraviť sa dá tiež notebook, ktorý nejde zapnúť. Pred opravou sa môžete informovať aj o výške odhadovanej ceny za opravu. Technici servisu PC Bratislava vám na základe vykonanej diagnostiky povedia, koľko bude stáť.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *