Kde nájsť čas na pestovanie zdravého životného štýlu?

Množstvo vecí, ktoré musí každý rodič zvládnuť každý deň, neposkytuje veľa času na relax, šport alebo koníčky. Ak by ste chceli žiť zdravo, no popri ostatných povinnostiach vám na to nezostáva dostatok času, našli sme pre vás riešenie.

Zdravý životný štýl — v čom sa skrýva jeho tajomstvo?

Slovné spojenie „zdravý životný štýl“ sa v posledných desaťročiach objavuje všade okolo nás. Je to preto, že moderný človek zavalený pracovnými a rodinnými povinnosťami často nemyslí na dostatok času na pohyb a zdravé stravovanie. Následkami sú problémy s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, srdcovocievne ochorenia, obezita, chronická únava a tiež psychické problémy.

Zdravý životný štýl zahŕňa niekoľko oblastí. Sú to stravovanie, pohyb, dostatok času na spánok a relax. Väčšina rodičov si právom pri slovách „dostatok času“ povzdychne. Niekedy však postačí len niekoľko malých zmien, ktoré vám ho pomôžu získať. Odmenou vám bude lepšia psychická aj fyzická pohoda a viac energie na všetko, čo potrebujete zvládnuť.

Zásady zdravého životného štýlu

Zdravý životný štýl znamená zbavenie sa niektorých zlozvykov, ako sú fajčenie alebo vyššia spotreba alkoholických nápojov, zdravé stravovanie a pravidelný pohyb.

Zdravé stravovanie

Jedlá, ktoré servírujete na stôl, by mali obsahovať vysoký podiel vitamínov, minerálov a iných živín. Nezdravé tuky nahraďte prospešnými nenasýtenými mastnými kyselinami, biele pečivo a múku celozrnnými. Pre vaše trávenie je potrebné dbať na prísun probiotických kultúr a vlákniny. Takéto zloženie jedálneho lístka vám prinesie viac energie na každý deň a dostatok živín potrebných na každodenné fungovanie.

Okrem zloženia stravy je podstatné dodržiavanie pravidelnosti jedál. Ak vám ráno nezostáva čas na prípravu raňajok pre seba, vstaňte o 15 minút skôr. Výživné raňajky vám poskytnú energiu na celé dopoludnie. Zdravé nie je ani vynechávanie obeda. Pokiaľ nemáte čas na obednú prestávku, pomôže vám donáška jedál. Jedlo vám prinesie až k vám bez toho, aby ste museli niekam chodiť.

Čas na pohyb nemusí zostať len vaším snom

Pravidelný pohyb v podobe prechádzky, hodinky vo fitness centre alebo plavárni sa môže stať realitou. Skúste namiesto prípravy obeda využiť rozvoz jedál po Bratislave. Ušetríte čas na nákupoch, samotnom varení aj umývaní riadu. Postačí len raz alebo dvakrát do týždňa a vaše telo sa vám poďakuje. Ak máte väčšie deti, športovať môže spolu celá rodina. Zájdite si do prírody, vydajte sa na cyklovýlet alebo môžete stráviť popoludnie v aquaparku. Behu a cyklistike sa vďaka moderným kočíkom a cyklovozíkom môžete tiež vtedy, ak máte malé bábätko.

Aktívny relax je aj pre rodičov

Poznáte to. Chcete sa stretnúť s priateľmi, tak zorganizujete vzájomnú rodinnú návštevu. Deti sa spolu zabavia a rodičia sa pomedzi neustále odbiehanie k nim aspoň trochu porozprávajú. Takého zážitky sú pre rodinný život naozaj dôležité a pomáhajú vytvárať hlbšie priateľstvá vašim deťom. Rovnako dôležité však je, aby si aspoň raz za týždeň mohol každý rodič nájsť čas len pre seba, svoje vzťahy alebo koníčky. Aj v tomto prípade si môžete pomôcť, ak využijete donášku jedál. Jedlo Devínska Nová Ves ponúka denné obedové menu za výhodné ceny. Obed zahŕňa polievku a druhý chod, pričom máte na výber vždy viacero jedál. Každý člen rodiny si tak bude môcť nájsť presne to, čo mu vyhovuje. Objednávanie je možné online alebo telefonicky a obed vám domov prinesie kuriér. Ušetrený čas môžete využiť pre seba.

Photo by Ali Inay on Unsplash

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *