Príspevok rodičom dvojčiat, trojčiat a viacerčiat

Dve bábätká, dvojičky

Pri narodení dieťaťa štát jednorázovo prispieva na pokrytie výdajov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodencov. Rodičia dvojčiat, trojčiat a viacerčiat si naviac môžu raz ročne uplatniť nárok  na „príspevok na viac súčasne narodených detí“. Ide o štátnu sociálnu dávku, ktorou štát prispieva na zvýšené výdavky, ktoré vznikajú v súvislosti s riadnou starostlivosťou o tri a viac súčasne narodené deti, alebo v priebehu dvoch rokov opakovane narodené dvojčatá, alebo viacerčatá

Nárok na príspevok vzniká  oprávnenej osobe, ktorou sa podľa zákona rozumie rodič (prednosť má matka), alebo fyzická osoba, ktorá prevzala deti do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu.

Poskytovanie príspevku je upravené Zákonom č. 383/2013 Z.z. o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatí príspevok oprávnenej osobe, po doručení písomnej žiadosti a splnení zákonných podmienok nároku.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *