Vzťahová výchova dvojčiat

Novorodenci dvojčatá spinkajú pri sebe

Hovorí sa, že „dobrá rada nad zlato“. Keď však novopečená mamička opustí so svojimi prírastkami brány pôrodnice, neraz zistí, že tých „dobrých rád“ je akosi priveľa. Na webe nájdete nekonečné množstvo návodov, zaručených tipov a najrôznejších odporúčaní skúsených mamičiek. Susedky a kamarátky majú na výchovu detí svoj vlastný názor. A svokra? Tá už predsa tiež vychovala nejaké to dieťa…

Ešte skôr, ako sa vám z rozporuplných informácií nadobro zatočí hlava, uvedomte si jedno: skutočným odborníkom na svoje deti ste tu vy. Nech ste akokoľvek neskúsená, vo vzťahu k vašim drobcom disponujete niečím, čo nemajú susedky, kamarátky, ba ani svokra. Materinským inštinktom.

Výchovný prístup plne využívajúci inštinktívne správanie rodiča pri napĺňaní potrieb dieťaťa sa nazýva vzťahová výchova. Jej hlavným cieľom je budovanie tzv. bezpečnej vzťahovej väzby. Ide o neopakovateľný vzťah medzi matkou a dieťaťom, ktorý jediný je predpokladom zdravého psychického vývinu. Dieťa s bezpečnou väzbou vie, že v stresových situáciách sa môže spoľahnúť na rodičovskú, v prvých rokoch hlavne matkinu, podporu. Čaro spočíva v tom, že čím lepšie a bezpečnejšie sa dieťa pripúta, tým bude v budúcnosti psychicky vyrovnanejšie, odolnejšie a sebavedomejšie. Ovocie bezpečnej vzťahovej väzby však možno vidieť už v útlom detstve. Takéto deti sú pokojnejšie, menej plačú, ľahšie sa osamostatňujú. Majú totiž vybudovaný pocit základnej dôvery v seba i v okolitý svet.

Hoci teória vzťahovej výchovy sa môže zdať komplikovaná, jej prax je jednoduchá. Je totiž prirodzená pre každú ľudskú bytosť. Prístup zameraný na budovanie bezpečnej vzťahovej väzby medzi rodičom a dieťaťom stojí na šiestich základných pilieroch. Aké sú a ako ich môžete uplatňovať pri dvojčatách?

Základné piliere vzťahovej výchovy

  1. Kontakt bezprostredne po pôrode

Tesne po pôrode nastáva veľmi citlivé obdobie, kedy sú matka i deti doslova hormonálne nastavené naviazať sa na seba, teda vytvoriť vzájomný, hlboký, láskyplný vzťah. Ihneď po pôrode by mali byť neumyté nahé detičky položené na brucho matky a mal by im byť umožnený kontakt koža na kožu bez prerušenia. V našich podmienkach to býva problém predovšetkým, ak prebehne pôrod dvojčiat cisárskym rezom. Niektoré pôrodnice to však už rodičkám umožňujú i za týchto podmienok.

  1. Dojčenie

Dojčenie na požiadanie je ukážkovým príkladom jemnocitného reagovania na potreby detí a teda prostriedkom budovania dôverného vzťahu. Pri dojčení dvojčiat je preto nesmierne dôležité citlivo vnímať individuálne potreby každého dieťaťa a dojčiť ich tak, ako si to žiadajú. Ideálne je vhodne striedať spoločné a individuálne dojčenie.

  1. Nosenie

Matka nosiaca svoje dieťa je s ním v bezprostrednom fyzickom kontakte a je tak pre ňu oveľa ľahšie naladiť sa na jeho potreby a citlivo ich napĺňať. Dieťa sa na matkinej hrudi cíti bezpečne a je tak v psychickej pohode pripravené vnímať a poznávať svet okolo seba. Okrem toho je nosenie jedinečným praktickým pomocníkom pri starostlivosti o dvojčatá. Detičky bezprostredne po pôrode môžete nosiť v šatkách, neskôr v ergonomických nosičoch spoločne alebo individuálne.

  1. Spoločné spanie

Spanie v blízkosti dieťaťa nielenže matke uľahčuje nočnú starostlivosť a dojčenie na požiadanie, ale je užitočné i z hľadiska psychickej pohody bábätka. Dieťa sa v blízkosti rodičov obyčajne upokojí, cíti sa príjemne a bezpečne. Spoločné spanie s dvojčatami môže byť o niečo náročnejšie. Ak vám to vyhovuje, môžete si napríklad uložiť každé bábätko z jednej strany. Nič však nerobte nasilu. Ak vaše detičky pokojne spia vo svojich postieľkach vo vašej blízkosti, je to tak v poriadku. 

  1. Dieťa má dôvod na plač

Iste sa vám už tiež dostalo do uší staré známe: „nechaj ho vyplakať, jeho to prejde“. To, že vám plač vášho dieťaťa trhá srdce, rozhodne neignorujte. Vaša intuícia je správna. Dieťa plače, pretože niečo potrebuje. Hoci je prebalené a nakŕmené, nemusí byť spokojné. Môže sa báť, cítiť sa osamelo, môže túžiť po vašej blízkosti. Neignorujte jeho signály. Plač je pre neho jediným dorozumievacím prostriedkom.

  1. Rovnováha

Túžba naplniť potreby svojich drobcov, najmä, ak sú dvaja a tých potrieb je dvakrát toľko, môže byť u matky natoľko silná, že neraz zabúda, že aj ona sama má svoje vlastné potreby. Nech ste akokoľvek zaneprázdnená, neignorujte ich. Zapamätajte si, že nikto nie je stopercentný, preto vznikol pojem „dosť dobrá matka“.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *