Aby sa nožičky vašich dvojčiat vyvíjali správne

Problém plochých nôh je fenoménom modernej doby. Detičky tak doplácajú na interiér s tvrdými podlahami, nesprávnu obuv a nedostatok stimulácie svojich chodidiel. Zarážajúcim zistením je, že až 97% detí sa rodí s úplne zdravými nožičkami. Až následná nesprávna stimulácia sa postará o to, že pozdĺžna alebo priečna klenba sa nevyvíja správne a dieťatko si odnesie následky na celý život.

Majú moje deti ploché nohy?

Nôžka novorodenca je fyziologicky plochá. Klenba sa vyvíja až postupnou stimuláciou pri chôdzi. Oblúky na chodidlách vašich detičiek by mali byť zreteľne viditeľné niekedy medzi druhým a tretím rokom života. Všetky deti chodia po druhom roku na prehliadku do ambulancie pediatra. Ak váš lekár nevyhodnocuje vývin nožičiek automaticky, žiadajte od neho, aby tento jav u vašich detičiek skontroloval. Skúsený pediater vyhodnotí ploché chodidlo obyčajným pozorovaním chôdze na boso. Domáca diagnostika je náročnejšia, najmä ak nemáte s podobným problémom skúsenosti. Môžete však skúsiť detičkám namočiť chodidlá do vody alebo farby a urobiť odtlačky na suchú papierovú podložku. Ak zostane zreteľná stopa celého chodidla, nôžka dieťatka sa pravdepodobne nevyvíja správne.

Správna obuv

Výber obuvi pre čerstvo chodiace detičky je nevyčerpateľná téma. Odborná i laická verejnosť sa vo všeobecnosti delí na dva tábory. Prvý, na čele s väčšinou ortopédov, odporúča výlučne protetickú obuv s tvarovanou klenbou. Tieto topánočky majú pevnú podrážku s mäkkou výstelkou a oblúkom, ktorý klenbu dieťatka postupne formuje. Odporcovia tejto obuvi, medzi ktorých sa hlási aj väčšina fyzioterapeutov, tvrdia, že tvarovaná výstelka je vo väčšine prípadov viac na škodu ako na osoh. Dieťatku sa síce postará o krásne vyvinutú klenbu avšak len do času, kým bude pravidelne nosiť tvarovanú obuv. Ako náhle začnete detičky obúvať do bežných topánočiek, klenba im v mnohých prípadoch spadne naspäť. Deje sa to z toho dôvodu, že svalstvo nožičiek nie je v topánočkách správne stimulované a tak ochabuje. Voľbou číslo dva sú potom takzvané barefoot topánky. Ide o mäkkú obuv, ktorá simuluje chôdzu naboso a tým, podľa mnohých odborníkov, stimuluje správny vývin svalov. Ak si stále nie ste istí výberom vhodných topánočiek pre svoje detičky, konzultujte túto otázku s odborníkom, ktorému dôverujete.

Prevencia a liečba plochej nohy

Ako sme spomínali vyššie, zásadná je správna stimulácia chodidiel. Detská nôžka by mala mať správne podnety, aby sa jednotlivé svalové skupiny dostatočne zapájali, posilňovali a tak správne vyvíjali. Existuje mnoho zábavných cvičení, ktoré môžete so svojimi deťmi praktizovať doma i vonku. Základom všetkých je stimulácia chodidiel. Prinášame vám pár rýchlych tipov:

  • Nechávajte dieťatko chodiť bosé po trávniku.
  • Doma ho nabádajte k tomu, aby bosými nôžkami stúpalo na rôzne povrchy. Môžete mu ich zámerne pripraviť. Veľmi dobrou voľbou sú takzvané senzorické koberčeky, balančné podložky alebo loptičky v tvare ježkov. Nôžku môžete stimulovať aj ploskými kamienkami.
  • Dieťa nechávajte chodiť bosé avšak len po mäkkom povrchu.
  • Motivujte dieťatko, aby sa stavalo na špičky prípadne chodilo po špičkách.
  • Učte ho medzi prsty na nohách chytať drobné predmety, napríklad ceruzku.
  • Do cvičenie ho nenúťte. Zmeňte cvičenie na hru a zaraďte mu ho do každodenného života.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *