Dvojčatá na nočníku

Odplienkovanie dieťatka dokáže potrápiť každého starostlivého rodiča. Ak navyše potrebujete posadiť na nočník dva neposedné zadočky, zlatá trpezlivosť je na mieste. Drvivá väčšina detičiek sa zbaví plienok medzi druhým a tretím rokom života. Ak sa vaše dvojčatá nachádzajú v tomto veku, je načase začať ich postupne zoznamovať s vykonávaním potreby do nočníka. Ako na to?

Pomaly zájdete oveľa ďalej

Predstava, že sa jedného pekného dňa rozhodnete a vaše deti to plne akceptujú alebo si aspoň časom zvyknú, je síce pekná, ale úplne mylná. Ako sme spomínali v úvode, odplienkovanie si vyžaduje zlatú trpezlivosť. Začína sa vždy rovnako: zoznámte detičky s nočníkom. Kúpte dva nočníky a dookola im pri rôznych príležitostiach vysvetľujte a ukazujte, na čo sa používajú. Robte to bez toho, že by ste od detí čokoľvek vyžadovali. Môžete na nočník napríklad posadiť obľúbenú bábiku alebo autíčko. Počítajte s tým, že v tejto fáze môžete zotrvať veľmi dlho. Vaše detičky si pravdepodobne budú chcieť nočník príležitostne vyskúšať, ale dlho tam neobsedia. Nevadí, nechajte ich ísť vlastným tempom.

Riaďte sa úrovňou dieťatka

Každé dieťa časom dozreje na nočník. U každého dieťaťa je však tento čas individuálny. Vašou úlohou je starostlivo posúdiť, či má akákoľvek snaha vôbec význam. Pokojne sa môže stať, že jedno dieťatko už bude pripravené, zatiaľ čo druhé ešte nie. Netrápte sa tým. Pristupujte k nim individuálne. To, či je čas začať s posadzovaním na nočník zistíte pomerne jednoducho. Primárnym ukazovateľom je to, že dieťatko má o túto činnosť záujem, sedenie na nočníku vytrvalo neodmieta, neplače ani neprejavuje nijaký stres z tejto činnosti. Medzi ďalšie indikátory, ktoré však môžu byť u detičiek individuálne rozvinuté v závislosti od iných schopností, patrí schopnosť pomenovať potrebu, pravidelné vyprázdňovanie stolice, zväčšenie bežných intervalov medzi močením zhruba na dve hodiny a vykonávanie veľkej potreby do plienky v ústraní.

Zachovajte pokoj

Dieťatko nikdy do sedenia na nočníku nenúťte, za nezdary ho nekritizujte. Ak sa vaše detičky vyvíjajú rôznym tempom, navzájom ich neporovnávajte, nechváľte prehnane šikovnejšieho súrodenca a nikdy nekarhajte toho, ktorému to ide horšie. Dieťa je limitované zrelosťou nervových zakončení. Za svoje nezdary s veľkou pravdepodobnosťou nemôže. Ak sa chcete začať snažiť o systematické odplienkovanie, vyhraďte si  na to pokojné obdobie, dostatok času a vhod vám príde aj pomoc od partnera alebo iných členov rodiny. Pamätajte: chladná hlava a pochvala je základom úspechu. Chváľte dieťatko aj za to, že na nočníku chvíľu posedí. Nemusí tam nutne niečo urobiť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *