Nástrahy trestov vo výchove dvojčiat
Trest ako výchovný prostriedok je starý ako ľudstvo samo. Napriek tomu má v porovnaní s jeho pozitívnym pólom, odmenou, množstvo nevýhod. Zvlášť vo výchove dieťaťa, kde je vzťah oveľa dôležitejší ako disciplína, by sme si mali trikrát rozmyslieť, či sa uchýlime k nástroju s tak negatívnym nábojom ako je trest. Výchova dvojčiat je ešte o niečo tvrdší oriešok a k bežným nástrahám trestov sa tu pridávajú mnohé ďalšie.
Ideálne je nedospieť s dieťaťom do situácie, v ktorej by ste ho chceli potrestať. Zámerne sme použili slovíčko „chceli“ a to na margo všetkých rodičov raziacich teóriu, že tresty do výchovy jednoducho patria. Opak je pravdou, dieťa je možné vychovávať aj pozitívnou motiváciou. Tento článok však pojednáva o nástrahách tej negatívnej. A preto, ak sa už rozhodnete svoje dvojčatá trestať, buďte zvlášť opatrní.
Vyhnite sa kolektívnym trestom
Trest typu jeden za všetkých, všetci za jedného nesie v sebe veľkú neprávosť. Predovšetkým pre nevinných. Ak chcete trestať, trestajte vinníka. Ak neviete, ktoré z vašich detí je vinné, netrestajte ani jedno. Obidve deti trestajte len v prípade, ak ste si istí, že „prečin“ spáchali spoločne. Aj tu by ste mali citlivo zvážiť mieru zavinenia každého dieťaťa zvlášť a na základe toho k nemu pristupovať. V opačnom prípade vám hrozí, že nespravodlivými trestami narušíte vzťah nielen medzi sebou a dieťaťom, ale aj medzi deťmi navzájom.
Netrestajte jedno dieťa pred druhým
Zabudnite na techniky exemplárnych trestov, z ktorých by sa mali poučiť všetci naokolo. Tento spôsob síce funguje, ale trestaného vystavuje poníženiu, ktoré si nezaslúži. Trest by ste mali vždy udeliť dieťaťu medzi štyrmi očami. Nesnažte sa ho diskvalifikovať v očiach druhého súrodenca pre výstrahu. Takéto zaobchádzanie si dieťa nezaslúži.
Citlivo, ale rázne
Ak už trestáte, musíte si byť svojim rozhodnutím istí. Otáľanie okolo trestu, ľutovanie dieťaťa a hladkanie po hlavičke popri tom ako mu vysvetľujete, prečo nemôže týždeň pozerať televíziu, spôsobí v jeho svete zbytočný chaos. Navyše, trest sa za takýchto okolností s najväčšou pravdepodobnosťou minie účinku. Pri udeľovaní trestu však nemusíte ani zbytočne zvyšovať hlas. Hovorte s chladnou hlavou, ale rázne a jednoznačne. Povedzte dieťaťu, čo sa vám na jeho správaní nepáčilo a aký trest ho kvôli tomu čaká. V tomto poradí.
Trestajte len raz
Vaše dieťa si za žiadnych okolností nezaslúži, aby ste sa na neho dlhodobo hnevali. Najmä ak si už odpykalo svoj trest, zaslúži si úplne rovnaký prístup ako jeho súrodenec. Medzi dospelými to predsa funguje podobne. Pamätajte: trest vedie k náprave a zmazaniu viny. Keď dieťa potrestáte, viac mu jeho priestupok nepripomínajte. Správajte sa k obom deťom rovnako.
Fotografia: © bigstockphoto