6 tipov na posilnenie imunity dvojčiat
Choré dieťa to sú obavy, starosti a ľútosť. Dve choré deti: dvojnásobné obavy, dvojnásobné starosti a dvojnásobná ľútosť. Ak tiež bežíte doma maratóny angín, soplíkov a viróz a jedno dieťa strieda v posteli druhé, možno by ste sa mali zamyslieť nad ich obranyschopnosťou. Áno, deti bývajú obyčajne choré o niečo častejšie ako my dospelí. Ich imunitný systém ešte nie je natoľko rozvinutý, ale napriek tomu stojí za to ho postupne posilňovať. Máme pre vás niekoľko tipov.
Deti neprehrievajte
Presvedčenie, že vaše dieťa ochorelo zo zimy, môže byť mylné. Príčinou choroby mohla byť baktéria alebo vírus. Okrem toho, k prechladnutiu oveľa častejšie vedie prehriatie dieťaťa ako chlad. Dieťatko, ktoré sa spotí ochorie oveľa rýchlejšie ako dieťa, ktorému je trošku chladnejšie. Pamätajte na to a svoje deti na pobyt vonku nenaobliekajte.
Často vetrajte
Prekúrené nevetrané byty sú semenišťom chorôb. Nebojte sa, otvorené okno vašim deťom nijako neublíži. Pravdaže, vyvarujte sa prievanu. Teplota v byte by nemala prekračovať 21-22°C a miestnosť na spanie by mala byť vykúrená na menej než 20°C.
Pobyt vonku v každom počasí
Pobyt na čerstvom vzduchu je to najlepšie pre podporu zdravia vašich detí. Pokojne môžete chodiť vonku aj v menej priaznivom počasí. Deti, samozrejme, vybavte vhodným oblečením. Do dažďa je ideálny pršiplášť a gumové čižmičky, v prípade sneženia zvoľte overal alebo bundu a otepľovačky. Pobytu vonku sa vyvarujte len v prípade búrok alebo nepríjemného intenzívneho vetra.
Nežiadajte od lekára antibiotiká
Predstava, že antibiotiká dokážu vyriešiť každú chorobu, je mylná. Váš lekár by mal akýkoľvek nátlak na liečbu odmietnuť erudovanou argumentáciou. V každom prípade je potrebné si uvedomiť, že antibiotiká sú účinné výlučne v prípade bakteriálnych infekcií. Ak nebola baktéria v tele dieťatka identifikovaná, je ich užívanie vo väčšine prípadov nielen zbytočné, ale dokonca na škodu. Nechajte liečbu na zvážení svojho pediatra. Ak svojmu lekárovi nedôverujete, nájdite si iného.
Choré dieťa izolujte
Znie to drasticky, ale zabránite tým opakovanému prenosu ochorenia. Úplná izolácia, samozrejme, nemusí byť možná. Ak však takú možnosť máte, pošlite zdravé dieťa napríklad na prázdniny k starým rodičom. V opačnom prípade sa snažte, aby boli deti v kontakte čo najmenej. Dbajte na hygienu.
Vitamíny
Pokiaľ vám lekár neodporučí inak, zabudnite na umelé prípravky z lekárne. Snažte sa prísun vitamínov docieliť pravidelnou a pestrou stravou. Dôraz klaďte na čerstvé ovocie a zeleninu. Dôležité sú však aj celozrnné obilniny, strukoviny a živočíšna strava. Deti potrebujú dostatok mlieka a mliečnych výrobkov. U menších detí môžete zvážiť nutnosť podávania dojčenských mliek s obsahom probiotík a vitamínov.
Fotografia: bigstockphoto