Žiarlivosť dvojčiat

Pravdou je, že žiarlivosť dvojčiat je o niečo ojedinelejšia ako žiarlivosť medzi inými súrodencami. Dôvod je prostý. Dvojčatá nikdy nezažili ten pocit, že by boli sami stredobodom pozornosti tak ako ho zažívajú prvorodení. Od prvého dňa svojho života sa museli deliť o všetko od rodičovskej pozornosti až po jedlo či hračky. Preto im to príde viac menej prirodzené.

Napriek tomu sa niekedy v priebehu detstva objavia obdobia, keď sa aj medzi dvojčatami zrodí semienko žiarlivosti. Niekedy žiarli jedno dieťa na druhé, inokedy je tento pocit vzájomný. Ako predchádzať nezdravej súrodeneckej rivalite a ako ju riešiť?

Buďte k deťom spravodliví

Ako rodičia sa nikdy nemôžete dostať do pozície, kedy sa prikloníte na jednu alebo druhú stranu. Obe deti si musia byť isté, že u vás nájdu spravodlivý a rovnocenný prístup rešpektujúci individualitu a potreby každého z nich. Neznamená to, že sa máte správať k obom deťom rovnako. Spravodlivosť znamená správať sa k dieťaťu tak ako si to zaslúži. Ak je napríklad jedno dieťatko šikovné v čítaní a iné robí len malé pokroky, mali by ste pochváliť obidve. Každé za to, čo v tejto oblasti dosiahlo.

Pomáhajte im riešiť konflikty

Ponechať riešenie konfliktov na deti je síce moderné, ale z hľadiska rozvíjajúcej sa žiarlivosti absolútne neefektívne. Malé deti ešte nedokážu samostatne zvážiť všetky logické argumenty, popremýšľať o situácii s chladnou hlavou a nájsť kompromisné riešenie. Čo si budeme hovoriť, aj my dospelí s tým máme v emočne nabitých situáciách problém. Čo potom také deti? Vašou úlohou nie je vyriešiť za ne konflikt, ale pomôcť im vidieť problém aj z perspektívy druhého súrodenca, nájsť v situácii faktory, ktoré si doteraz nevšimli a nasmerovať ich k hľadaniu kompromisu.

Dávajte im lásku

Žiarlivosť sa u detí viaže k pozornosti rodičov. Čím viac jej vaše deti dostanú, tým menej dôvodov budú mať na žiarlivosť. Dávajte si však pozor, aby vaše obe vaše deti dostávali toľko lásky, koľko potrebujú a vtedy, keď ju práve potrebujú. Byť s dieťatkom, keď je dobré a poslušné je hračka, ale dávať mu lásku v situáciách, keď si koleduje o pozornosť nie práve vhodným spôsobom, je neraz veľmi náročné. Napriek tomu, by ste sa to mali naučiť. Vedieť ukázať deťom, že sú bezpodmienečne prijímané a milované, nech urobia a povedia čokoľvek.

Vnímajte potreby svojich detí a reagujte na ne

Základom bazálnej istoty dieťaťa je pocit, že rodič mu rozumie. Dieťatko má cítiť, že čokoľvek bude potrebovať, má sa na koho obrátiť a jeho potreby budú naplnené. V prípade, že to tak je, necíti sa ohrozené ani zo strany súrodenca, pretože svojim vzťahom s rodičom si je absolútne isté. Ak sa vám s vašimi deťmi podarí vybudovať si pevnú a bezpečnú vzťahovú väzbu, žiarlivosť nebude mať medzi nimi miesto. Základom ich harmonického vzťahu je váš vzťah ku každému z nich. Začnite ho budovať v okamihu narodenia a neprestaňte nikdy.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *