Ako vytvoriť pre dvojčatá bezpečný domov
Keď sa poobzeráte po domácnosti, iste uvidíte množstvo nástrah na ktorých sa môžu deti poraniť. Ostré hrany na stolíku, mokrá podlaha v kúpeľni, elektrické spotrebiče v kuchyni… A je toho oveľa viac. Prinášame vám preto niekoľko tipov na bezpečnostné opatrenia, ktoré môžete urobiť.
Bezpečnostné opatrenia v kuchyni
Najväčšie nebezpečenstvá striehnu na deti v priestoroch kuchyne. Preto je dôležité odkladať kuchynský robot, kanvicu, elektrický gril, mixér či iné spotrebiče do bezpečnej výšky. Vopred zvážte, kde všade dieťa dosiahne nie len zo zeme ale aj zo stoličky. Pri väčších batoľatách musíte vziať do úvahy aj možnosť, že vylezú na kuchynskú linku.
Chladničku môžete zabezpečiť zábranou proti otváraniu. Detskými poistkami ochránite aj zásuvky a skrinky. Tak sa deti nedostanú k ich obsahu. Najťažšie je to so sporákom. Pri varení používajte najmä zadné platničky a hrnce s kratšími rúčkami. Na sporák je tiež možné namontovať ochrannú mriežku, ktorou zabránite popáleniu. Čo sa týka rúry, najvýhodnejšie je kúpiť rúru s detskou poistkou.
Ako upraviť obývačku
V obývacej izbe sú najčastejšou príčinou úrazov ostré hrany nábytku. Na trhu nájdete mnoho špeciálnych ochrán na rohy. Zvyčajne sa nalepia na ostré hrany. Náraz vďaka ochrane na rohy nie je taký bolestivý.
Ak v obývačke používate elektrické káble, mali by ste ich viesť popri stene. Najlepším riešením je, ak zostanú ukryté za nábytkom. Na ukrytie káblov a ochranu pred potknutím môžete kúpiť aj chráničky na káble.
Ak máte v domácnosti malé koberce, upevnite ich. Zabrániť sa dá aj privretiu prštekov. Na to slúžia brzdy a zastavovacie kolíky na dvere. A pri batoľatách je dôležité myslieť aj na to, ako šikovne sa dostanú ku kvetom. Budete ich musieť odstrániť z ich dosahu.
Bezpečnosť v kúpeľni
Pre menšie nebezpečenstvo úrazu vo vani je vhodné kúpiť protišmykové rohožky. Staršie deti sú už vynaliezavejšie a preto sú pre ne nebezpečné napríklad aj vodovodné batérie. Aby ste predišli popáleniu horúcou vodou, môžete do kúpeľne nainštalovať špeciálne termostatické batérie. Tak pustíte horúcu vodu až po ich odblokovaní.
V kúpeľni pamätajte aj na bezpečné uskladnenie pracieho prášku, čistiacich prostriedkov a iných chemikálií. Musia byť mimo dosahu detí.
fotografia: © bigstockphoto