Základné informácie pre mamičku o kojení dvojčat a odsávaní mlieka

Odsávačka materského mlieka

Existuje veľké množstvo dôvodov, prečo by mali ženy dojčiť. Aj keď je najvhodnejšie, aby mamička začala s prikladaním si bábätiek hneď po pôrode,  niekedy to nie je možné. V takom prípade je priam  nevyhnutné odsávať mlieko elektrickou odsávačkou.

Netreba sa deprimovať dlhým odsávaním, optimálnejšie je častejšie a kratšie (odporúča sa maximálne každé 3 hodiny po dobu 10 – 15 minút). Nebuďte sklamaná, ak pri prvých pokusoch odsajete malé množstvo mlieka. Časom sa všetko upraví a so správnou životosprávou bude tejto dôležitej tekutiny čoraz viac. Odsaté mlieko odporúčajú odborníci podávať novorodencom striekačkami, špeciálnymi pohárikmi či lyžičkami, a to s jednoznačným odkazom – vyhnite sa kojeneckým fľaškám!

Ak nič nebráni tomu, aby sa začalo s kojením hneď po pôrode, je namieste, ak si mamička vychutná tieto jedinečné chvíľky s každým bábätkom zvlášť. Po návrate z nemocnice bude prvé obdobie kojenia určite náročné. Dojčenie bude dlhé a veľmi časté. Tu sa nám ponúka otázka, ako čo  najefektívnejšie a najlepšie zvládnuť kojenie dvojčat? Existujú  polohy, pri ktorých dokáže matka ponúknuť prsníky obom detičkám súčasne. Ušetrí tak veľmi vzácny čas. Netreba zabúdať, že kojenie je nádherný intímny moment matky s jej bábätkami a má byť relaxom.

Dojčenie môže uľahčiť kojenecký vankúš pre dvojčatá alebo väčší počet vankúšov. Na začiatku kojenia sa uloží do vhodnej polohy mamička, povedzme, že sa „zahniezdi“ a potom si priloží jedno bábätko, ktoré podloží vankúšikmi tak, aby bolo uvoľnené a keď sa prisaje, priloží druhé s rovnakým postupom. Je priam nevyhnutné, aby v prvých dňoch bola pri matke blízka osoba (najlepšie partner), ktorá jej s kojením pomôže. Niekedy bývajú prvé pokusy smiešne a neúspešné. Netreba sa trápiť, všetko nové sa treba naučiť. Mamička i jej bábätká sa potrebujú zosúladiť a spoločne nájsť, ktorá poloha je pre všetkých troch najlepšia a najpohodlnejšia. Po niekoľkých dňoch sa stane mamička istejšia a dokáže kojenie zvládnuť aj bez pomoci druhej osoby. Odborníci tiež odporúčajú, aby mamičky ponúkali prsníky striedavo obom deťom. Dáva im tak príležitosť na vizuálne cvičenia a predlžuje sa čas dojčenia.

Väčšina mamičiek po krátkom čase zistí, že táto intímna a krásna aktivita nie je vôbec náročná a aj pomocou nej dosiahne, že deti budú šťastné a spokojné. Ak má náhodou mamička akékoľvek pochybnosti či otázky ohľadne dojčenia, je v jej záujme i v záujme zdravého vývoja detí, aby sa obrátila na odborníkov v oblasti kojenia.

Na záver ešte jedno odporúčanie. Vo všeobecnosti možno povedať,  že novorodenci väčšinu času iba spia a jedia. Preto je vhodné, ak sa zosúladí čas týchto dvoch aktivít u oboch novorodeniatok. V praxi to znamená, že ak uložíme jedno bábätko spať, uložíme aj jeho dvojča a zoptimalizujeme tak spací režim, ktorý sa stane zosúladený. Keď sa zobudí jedno dieťa a chce jesť, zobudíme  aj to druhé a dáme im jesť súčasne. Mamička sa tak vyhne mnohopočetným nočným vstávaniam, ktoré sú naozaj veľmi vyčerpávajúce. A práve mama je tá, ktorá potrebuje najväčšiu energiu počas týchto náročných, no neopísateľne krásnych chvíľ.

Autor: Lenka Arcari Hafičová, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3]
Užitočné značky:,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *