Základná starostlivosť o novorodencov – dvojčatá

Starostlivosť o novorodenca hlavne pre novopečené mamičky nie je ľahká a o to je to väčšia výzva, keď sa jedná o dvojičky. „Mať alebo nemať naplánovaný presný program? Ako to budem zvládať?“ sú najčastejšie otázky matiek, ktoré dali život dvojčatám.

Prinášame Vám základné rady od matiek, ktoré prešli rovnakými otázkami a naučili sa odpovede.

Dbajte o to, aby mali vaše dvojčatá rovnaký rozvrh

Ak tak neurobíte, nebudete mať žiadnu voľnú chvíľku. Buďte pripravení, bude to chvíľku trvať, kým všetko zosynchronizujete, ale nevzdávajte sa, nakoniec budete vidieť pokrok.

kŕmte deti striedavo – najskôr umiestnite obe dvojčatá na posteľ a sadnite si medzi ne. Používajte kŕmiaci vankúš pre dvojčatá, ktorý dnes už zakúpite vo všetkých detských obchodoch. Ak sa vám tento štýl nepozdáva, môžete vyskúšať aj:

kŕmenie detí súčasne – kým kŕmite jedno dieťa na ruke, druhé majte na posteli a kŕmte ich spoločne z fľašky, alebo prsníka.

dajte ich do postele v rovnakom čase – najlepšie hneď po kŕmení. Niekedy deti spia spoločne v postieľke, iné cez deň obľubujú spať na deke na podlahe, alebo je jeden v hojdačke, druhý v košiariku.

Zoznámte sa s dvojitým kočíkom

Byť osamote s dvojčatami znamená, že nemáte žiadneho iného dospelého, ktorý by vám pomohol.

Kočík budete používať nakoniec pre všetko. Dokonca aj na to, aby ste dostala dvojčatá do auta. Nielen pre pokojnú prechádzku, váš dvojitý kočík bude slúžiť aj ako extra náruč. Naučte sa ako ho zložiť a rozvinúť čím skôr.

Naučte dvojčatá zaspávať samé

Mnoho životov matiek sa vráti do normálu, keď dvojčatá už vedia ako zaspávať. Žiadne hojdanie, hladkanie alebo trenie chrbta, iba ich dať spať a nechať, aby zaspali samé. Obyčajne ich viete na toto naučiť po 3 mesiaci.

Striedavý čas držania a uloženia na posteľ

Bojíte sa, že vaše deti budú robiť veľký rozruch, ak ich nebudete nosiť na rukách? Striedavo ich noste na rukách a uložte na posteľ. Akonáhle dieťa, ktoré leží, začne plakať, položte to dieťa, ktoré máte v náručí na posteľ a zdvihnite plačúce dieťa.

Nevzdávajte sa! Môžete to zvládnuť. Učenie ako zaobchádzať s dvojčatami je jednou z najväčších výziev. Cítite sa vyčerpané, ale napriek tomu starostlivosť o deti je jedným z najobohacujúcejších zážitkov.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 1.8]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *