Rýchly návod, ako si uľahčiť starostlivosť o dvojčatá

Ako si uľahčiť starostlivosť o dvojčatá

Prišiel ten dlho očakávaný deň a vy ste so svojimi dvomi voňavými uzlíčkami prekročili prah svojho bytu. Konečne doma! Tohto dňa sa väčšina novopečených rodičov nevie dočkať. Lenže čo teraz?

Hoci ste sa svedomito pripravovali, byt je vyupratovaný, výbava nakúpená, zásoba plienok nekonečná, utešené postieľky už iba čakajú na príchod malých spáčov a otecko tiež stojí v pozore pripravený priložiť ruku k dielu, prvé dni vás zaručene prekvapia. Nič nepôjde tak, ako ste si naplánovali a vy sa budete musieť prispôsobovať takpovediac „za pochodu“. Napriek tomu, že fungujúci systém starostlivosti si budete musieť časom vybudovať sami, ponúkame vám pár rád, ktoré by na začiatku mohli pomôcť.

Naučte sa dojčiť obe deti naraz    

Po pôrode, najmä ak prebehol cisárskym rezom, dá mamičke dostatočne zabrať aj manipulácia s jedným dieťaťom. Postupne, ako sa bude váš stav zlepšovať si však iste nájdete spôsob, ako nakŕmiť obe deti súčasne, čo vám ušetrí množstvo času. Výborným pomocníkom vám už od prvých dní bude vankúš na dojčenie. Nezabudnite však spoločné dojčenie počas dňa prestriedať s individuálnym, hlavne ak si to tak vyžaduje odlišný režim vašich drobcov.

Naučte sa prijať pomoc

Každá žena má rada svoju domácnosť pod kontrolou. Prišiel však časť zahodiť „gazdinkovskú“ hrdosť a prijať pomoc od mamy, svokry či dobrej priateľky. To, že vás v mnohých domácich povinnostiach zastúpi manžel, považujte za samozrejmosť. Cestou do práce môže vziať smeti, cestou domov zas nakúpi, po príchode môže vyvesiť bielizeň alebo povysávať. Babičky by mohli drobcov zobrať na prechádzku alebo ich chvíľku povarovať pod vašim dohľadom, no ani taký obed zo svokrinej kuchyne by nebol na zahodenie. Jednoducho, nepohrdnite žiadnym párom pracovitých rúk, všetky sa teraz zídu.

Noste svoje deti

Nosenie sa môže stať vašim veľkým pomocníkom. Vďaka šatkám alebo ergonomickým nosičom môžete mať pri sebe obe deti súčasne alebo môžete nosiť len to, ktoré si to práve vyžaduje. Okrem toho, že získate priestor pre vykonávanie iných činností a domácich prác, nosením podporíte psychomotorický vývin svojich ratolestí. Nosené deti sú pokojnejšie, menej plačú a sú tak pripravené poznávať svet okolo seba.

Pospite si

Obe detičky konečne pokojne spinkajú a tu sa opäť hlási vaše „gazdinkovské“ svedomie. Treba umyť podlahu, vyžehliť bielizeň a zišlo by sa aj utrieť prach. Bez výčitiek tento hlas vo vašom vnútri umlčte a ľahnite si k vašim dvom drobcom. Potrebujete si predsa oddýchnuť, aby ste sa im mohli zas o hodinku – dve naplno venovať. Jednoducho spite vtedy, keď spia deti. Nemajte strach, domácnosť prachom určite nezapadne.  Oddýchnutá matka a manželka je pre vašu rodinu oveľa dôležitejšia ako lesknúce sa podlahy.

Šetrite si čas

Určite časom prídete na to, že bez niektorých činností v domácnosti sa vaša rodina  bez problémov zaobíde. Zbytočným prepychom napríklad môže byť každodenné varenie. Ak už trávite čas pri hrncoch, navarte rovno viac a zvyšok uskladnite v chladničke na druhý deň. Hoci zdravá výživa je počas dojčenia dôležitá, dobre občas padne aj nejaká tá pizza z rozvozu. V úspornom domácom režime je tiež možné vynechať žehlenie niektorých kúskov bielizne,  nakupovať vo veľkom alebo odignorovať umývanie okien.

Nezúfajte

Vaša psychická pohoda je dôležitá pre vašich drobcov i pre hladký chod celej rodiny. Ak už naozaj meliete z posledného, uvedomte si, že toto obdobie je skutočne len dočasné. Ako budú detičky rásť, budete mať s nimi iné starosti, ale tie už pravdepodobne nebudú tak časovo náročné. A ak ste celkom v koncoch, jednoducho za všetkým buchnite dverami. Ale až potom, ako sa dohodnete s manželom, mamou alebo so svokrou, že sa postará o dvojčatá. Deťúrence bez vás predsa nejakú tú hodinku vydržia a vy ju môžete pokojne stráviť na káve s kamarátkou alebo príjemnou prechádzkou. Hlavne preč od všetkých povinností.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *