Čo všetko (ne)budete potrebovať pre dvojčatá

Detská výbavička pre najmenšie detičky

Vaše bruško sa pomaly zaguľaťuje a vy sa iste neviete dočkať dňa, keď si tie dva úžasné batôžteky prinesiete domov. Skutočne sa máte na čo tešiť. Čaká vás jedno z najkrajších, ale aj najnáročnejších období v živote ženy. Okrem toho, že sa budete musieť sama zotaviť z pôrodu a privyknúť si na novú životnú situáciu, vaše dva poklady si budú vyžadovať svoje.

V brušku mali 9 mesiacov k dispozícii všetko, čo potrebovali a to okamžite. Nečudujte sa preto, že po príchode na svet tiež nebudú mať trpezlivosť. Do toho všetky tie babky, tety a sesternice, ktoré sa prídu zoznámiť s novými členmi rodiny. Bude sa čo obracať. Na nákupy vám určite nezostane čas. Uľahčite si preto toto obdobie ako sa dá už teraz. Poradíme vám bez čoho sa s vašimi drobčekmi určite nezaobídete a čo je, naopak, zbytočným „prepychom“ alebo, lepšie povedané, dobrým marketingovým ťahom predajcov.

Do pôrodnice

Asi každá mamička má vedľa postele už niekoľko týždňov pred termínom pôrodu zbalenú tašku s tým najpotrebnejším, veď čo ak… Súčasťou takejto povinnej výbavy by už malo byť aj pár základných vecí pre vaše detičky. Každá pôrodnica vám upresní, čo konkrétne budete u nich potrebovať. Väčšina poskytuje pre bábätká všetko okrem jednorazových plienok. Určite si preto pripravte minimálne jeden balík najmenšej veľkosti, newborn. Rodina vám potom môže priniesť ďalšie podľa potreby. Ak chcete, aby vaše bábätká dostali od prvého dňa značku kozmetiky, ktorú ste pre ne vybrali, pribaľte si aj tú. Veľmi to však nepreháňajte. Úplne postačí krém na zadoček, detské mydlodetský olejček. Zísť sa vám môže pár látkových plienokbezpečné vatové tyčinky a vlhčené obrúsky. Pomocníkom na nezaplatenie môže byť detský cumlík, ak teda nie ste jeho odporcom. Oblečenie detičkám pravdepodobne poskytuje každá pôrodnica. Určite si však zaobstarajte oblečenie na cestu domov. Priniesť vám ho môže aj partner deň pred odchodom z pôrodnice. Pre dve detičky budete potrebovať všetko dvakrát: body, dupačky, svetríky, čiapočky, deky. V zimnom období nezabudnite na overaly alebo fusaky vhodné do vajíčka, zísť sa môže aj ďalšia, hrubšia čiapočka pre každé dieťa. A samozrejme, dve vajíčka, aby ste si tie svoje poklady mali v čom odviezť.

Tak, bábätká už máme doma, čo teraz? To najdôležitejšie, bez čoho sa určite nezaobídu, ste vy a vaša hrejivá náruč. Aby ste sa však o ne mohli postarať, budete potrebovať aj nejakú tú „povinnú výbavu“. Pre zjednodušenie ju môžeme rozdeliť do kategórií hygiena (kúpanie a prebaľovanie), kŕmenie, spánok a pobyt vonku. To sú všetky činnosti, ktoré budú vaše detičky v prvých dňoch robiť. Okrem toho ich, samozrejme, budete musieť do niečoho obliecť, takže začnime tým.

Oblečenie

Napriek tomu, že bábätká budete musieť prezliecť občas i niekoľkokrát za deň, s výbavou najmenšieho oblečenia to extra nepreháňajte. Z prvých dupačiek vám vaši drobci vyrastú doslova pred očami. Novorodenecké oblečenie začína veľkosťou 50, no pár kúskov si už môžete zaobstarať aj vo veľkosti 56.

Základná výbava: body s dlhým rukávom (10 ks), dupačky a polodupačky (10 ks), svetríky (5 ks), tenšie čiapočky (3 – 4 ks), ponožky (10 párov), bavlnené rukavičky (4 páry)

  • letné bábätká: body s krátkym rukávom (10 ks)
  • zimné bábätká: overaly (2 ks), fusaky (2 ks), hrubšie čiapočky (2 ks), teplejšie súpravy a svetríky (3 – 4 ks)

Voliteľná výbava: zavinovačky

Bez čoho sa zaobídete: sandáliky a topánočky

Kúpanie a prebaľovanie

Ako sme už spomínali, ani s kozmetikou to netreba preháňať. Pokožka novorodeniatka je jemná a citlivá. Nadužívaním kozmetických prípravkov jej môžete viac uškodiť ako prospieť. Niektoré mamičky preferujú v prvých týždňoch kúpanie v čistej vode. Sama uvidíte, čo bude vašim drobčekom vyhovovať. Pripraviť sa však treba.

Základná výbava: vanička/vedierko, mäkká podložka na prebaľovanie, bezpečné vatové tyčinky, kefky na vlásky, detské mydlo, detský olejček, krém na zadoček, lieh na pupček, vlhčené obrúsky, jednorazové plienky (cca 15/deň), látkové plienky (20 ks), plienkové osušky (6 ks), digitálny teplomer

Voliteľná výbava: teplomer do vody

Bez čoho sa zaobídete: lehátko do vaničky, prebaľovací pult

Kŕmenie

Ak všetko pôjde tak ako má, budete svoje bábätká plne dojčiť a výbavu na kŕmenie prakticky potrebovať nebudete. Pár menej nákladných vecí si však pre istotu vopred pripravte. Ostatné si v prípade potreby zakúpite neskôr.

Základná výbava: 2 fľaše na mlieko s protikolikovými cumlíkmi, kefka na čistenie fliaš a cumlíkov

Voliteľná výbava: vankúš na dojčenie

Bez čoho sa zaobídete: sterilizátor, podbradníky, ohrievač na fľaše

Spánok

Tu platí: nespíme my, nik nespí. Aby ste sa vyspali do ružova vy, budete sa najskôr musieť postarať o sladký spánok svojim ratolestiam. Čo budete k tomu potrebovať?

Základná výbava: detská postieľka pre dvojčatá / dve postieľky s matracmi, plachty (6 ks), paplóniky, obliečky (4 ks)

Voliteľná výbava: spacie vaky, monitory dychu, detská vysielačka, mantinely do postieľok, baldachýny

Bez čoho sa zaobídete: vankúšiky pod hlavičku

Prechádzky a cestovanie

Základná výbava: kočík pre dvojičky (sieťka proti hmyzu, pláštenka, prebaľovacia taška), deky, vajíčka do auta

Voliteľná výbava: ergonomický nosič pre dvojičky, babyšatky, opierky hlavičiek do vajíčok

Bez čoho sa zaobídete: vankúšiky a perinky do kočíka

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3.7]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *