Ako pomôcť dvojčatám, aby spali v rovnakom čase?

Naučiť obe deti spať večer v rovnakom čase znie dosť komplikovane, ale nie je to nemožné. Prinášame vám pomôcky, ako ich najrýchlejšie naučíte na pokojný spoločný spánok a budete mať viac voľného času pre seba.

Nastavte rovnaký čas pre spánku pre oboch

Myšlienka je jednoduchá: dajte svoje deti do postele súčasne a je pravdepodobnejšie, že vytvoria synchronizovaný spánok. Ak tomu tak nie je, jeden alebo obaja budú stále hore, vy sa veľmi rýchlo unavíte.

Ďalším spôsobom, ako synchronizovať deti je: Akonáhle jeden zaplače, treba ho nakŕmiť, prebuďte druhého a tiež ho nakŕmte.

Skúste dve postele namiesto jednej

Neexistuje žiadny dôkaz, že dvojčatá musia zdieľať jednu detskú postieľku, aj keď to mnohí robia – a niektorí rodičia hovoria, že sa zdá, že ich deti spia lepšie. Americká pediatrická akadémia však neodporúča zdieľať detské postieľky a tvrdia, že existuje riziko prehriatia, náhodného udusenia a syndrómu náhlej úmrtia detí.

Dvojčatá, ktoré sa narodili predčasne alebo s nízkou hmotnosťou pri pôrode, majú vyššie riziko syndróm náhleho úmrtia, by mali mať oddelené postieľky, ktoré môžu znížiť toto riziko.

Vaše dvojčatá môžu považovať za upokojujúce (a môžu bezpečne spať), ak umiestnite postieľky tak blízko, aby sa navzájom videli.

Vytvorte rutinu pre spanie

Vytvorte upokojujúcu rutinu pred spaním – teplý kúpeľ, niekoľko minút hrania alebo spievania pre obe deti. Držte sa rovnakých aktivít a vaše deti sa čoskoro naučia tieto signály a zistia, že je čas ísť spať.

Dajte spať najprv svoje pokojné dieťa

Ak je jedno dieťa zvyčajne rozrušené a druhé zvyčajne pokojná, môžete byť v pokušení stráviť viac času s hlasnejším. To nie je správne.

Dajte svoje deti do postele ešte predtým, než by zaspali

Nechajte svoje deti zaspať samých v posteli, než v náručí.

Zaviňte svoje deti

Starodávny zvyk zavinutia dieťaťa, alebo tesného zabalenia každého dieťaťa do tenkej deky, môže pomôcť deťom sa cítiť v bezpečí a pripraviť sa na spánok. Uistite sa, že prestanete so zavíjaním okolo 2 mesiacov dieťaťa, keď sa deti dokážu už pretočiť.

Nevstupujte do izby počas večerných hodín

Pohrať sa s deťmi, porozprávať sa s nimi… to všetko urobte počas dňa, ale počas večera udržujte interakciu na minimum, lebo takto ľahšie znova zaspia po prebudení. Keď sa prebudia, neurobte žiadny očný kontakt, udržujte izbu v prítmí a položte ich hneď naspäť do postele po nakŕmení.

Ak vaše deti majú aspoň 12 mesiacov, môžete im dať do postieľky špeciálnu hračku alebo deku, s ktorou budú spávať. Tieto objekty ich dokážu ľahko uspať.

Akceptujte, že dvojčatá spia celú noc vtedy, keď sú na to pripravené

Rozvíjanie pravidelného režimu spánku často závisí od hmotnosti vášho dieťaťa, nie od veku. To znamená, že rovnaké dvojčatá majú tendenciu spať v takmer identickom veku. Vzory spánku dvojičiek môžu byť nezávislejšie, najmä ak sú rozdielne vo veľkosti alebo temperamentu.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *